het noorden, terwijl Bukoba over het Victoria-Meer in verbinding stond met Moeanza. Het spreekt van zelf, dat deze laatste verbinding slechts waarde had, zoolang Duitschland meester van het meer was. Daar echter Engelsche vaartuigen spoedig het meer beheerschten, moest Bukoba worden voorzien langs den ouden karavaanweg. 3. De Roeandagroep stond practisch op zichzelf, voor wat de verpleging betrof. Dit was mogelijk, omdat Roeanda een rijk landschap met veel landbouw en veeteelt is. Toch werd naar Roeanda weieens het een en ander gezonden. Dit geschiedde dan van uit Kigoma over het Tanganjika-Meer. Op dit meer n.l. hadden de Duitschers de suprematie tot Juni 1916. 4. De Tanganjika-groep was zeer gemakkelijk te voorzien langs den Tanganjika-spoorweg en door schepen over het meer. 5. De Bismarckburg-groep stond eveneens vrijwel op zich zelf, al kon zij nog gedeeltelijk worden bediend over het Tanganjika- Meer. 6. De Langenburg-groep verkeerde in een soortgelijke positie als de Roeanda-groep. Langenburg is een welvarende, vruchtbare streek. 7/8. De kust- en spoorweggroepen waren uit den aard der zaak gemakkelijk te bereiken; alleen moesten de troepen, welke zich bevonden benoorden Dar-es-Salam, aan de kust worden ver pleegd langs een lijn Sangasanga-Wami-Mandera naar Miono, een lijn gelegen tusschen den etappenweg Moiogoro-Handeni- Mombo en de kust. Ten overvloede zij hier nog vermeld, dat van uit den Tanga njika-spoorweg nog een landweg liep naar iringa-Langenburg, naar Mahenga, naar de Rufudji-rivier en verder naar Kilwa en Lindi en het zuidoosten der kolonie. Deze wegen komen in het verdere verloop van dit opstel nog wel ter sprake. Voor zooveel noodig, werd langs deze lijnen een etappendienst georganiseerd, welke zich ten doel stelde: a. het scheppen van centra, om van daaruit niet alleen de troe pen van levensbenoodigdheden te voorzien, maar ook om de burgerbevolking te bedienen; b. het in die centra oprichten van magazijnen, opslagplaatsen, veedepóts en dragerbivaks; c. aankoop van levensmiddelen, vee, enz.; 685

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 17