Om het geringe verband tusschen militairen en civielen verple gingsdienst te demonstreeren, zij hier medegedeeld, dat de troepen in D. O. A. onmiddellijk hunne voorraden opsloegen na inbeslagne ming volgens speciale door de Regeering vastgestelde prijzen, ter wijl de burgerbevolking op den vrijen aankoop bleef aangewezen. Wat dit laatste wil zeggen in oorlogstijd, is den lezers overbekend. Maar het gevolg hiervan was, dat de burgerbevolking zich ten achter gesteld achtte bij den militair en ten zeerste ontevreden werd. Ten slotte heeft het gouvernement moeten ingrijpen. Ik wil nog een stap verder gaan. Wij hebben ons tarief 20, het welk de regelen stelt, volgens welke de levende strijdkrachten in oorlogstijd zullen worden gevoed. Op gevaar af van een pessimist te worden geheeten, lijkt het mij geenszins overbodig om hier op de mogelijkheid te wijzen, dat de intendance niet in staat zal blij ken om in de latere stadia van den oorlogstoestand te voldoen aan dat tarief en wel om de eenvoudige reden, dat meerdere der daarin vermelde artikelen er op een gegeven oogenblik niet zijn. Wat er voor den burger niet is, zal ook voor den militair niet te krijgen zijn en wat er is, moet naar zekere regelen voor beiden beschikbaar zijn. Dit lijkt mij een onvermijdelijke grondstelling voor de econo mische verdediging van Java. Vandaar, dat ik eene economische oorlogsorganisatie voor den geest heb, welke reeds in vredestijd voorbereidende studiën maakt ten aanzien van: a. het dienstbaar maken der natuurlijke hulpbronnen van het land, voor wat betreft levende krachten en bodemproductie; b. verplichte uitbreiding van het areaal voor bebouwing van voe dingsgewassen en vaststelling, waar die gronden gelegen zijn; c. recruteering van inlanders voor diverse arbeids- c.q. transport diensten d. inkoop (inbeslagneming) van alle op Java zich bevindende voor raden levensmiddelen, zoowel landbouwgewassen als fabrieks- producten, met uitschakeling van den tusschenhandel; e. distributie van de verkregen voorraden en die, welke later nog zullen toevloeien; vaststelling van maximum prijzen; g. instelling van een civielen etappendienst, inrichting van voe dingsaderen voor de economisch minder begunstigde gewesten en voor de militaire centra Gaat men deze punten stuk voor stuk na, dan raakt ieder punt het terrein der legerverpleging. Heeft de intendance nu in vredestijd deel uitgemaakt van dat economische lichaam, dan is het met het 687 M. T, 43, 1920.

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 19