Tabora was de stapelplaats voor Moeanga, Bukoba en Tanga- njika-Meer en in zekeren zin ook voor Roeanda. Het is reeds gezegd, dat de etappelijnen naar Moeanga, Bukoba en Roeanda niet als zoodanig ingericht zijn behoeven te worden, omdat de groepen geen steun noodig hadden. Een oogenblik wil ik nog stilstaan bij de uit het zuiden komende wegen, t. w. die van Neu-Langenburg over Iringa, die van Ma- henge en die van Lindi. Neu-Langenburg was de groote tarwe-leverancier en voerde boven dien allerlei andere artikelen, als groenten en aardappelen, naar den Tanganjika-spoorweg. Lindi en Mahenge produceerden ontzagwekkende hoeveelheden rijst. De dienst op deze hoofdetappelijnen had op gelijksoortige wijze plaats, als boven beschreven is voor het traject Morogoro Mombo. Men bedenke eens, wat deze regelingen wel beduiden voor afstan den als Lindi-spoorweg (3 weken), Neu-Langenburg-spoorweg (één maand), om te begrijpen, wat hier gepresteerd is. Behalve de reeds besproken maatregelen, waren over hetgeheele land inkoopposten gevestigd, die ten doel hadden van de inheemsche bevolking de producten op te koopen en die te verzenden naar de grootere etappeplaatsen. Uerplegingsorganisatie uan de noordooslgroep (Kilimandjaro). Het ligt voor de hand, dat, waar de hoofdetappeweg Morogoro Handeni te Mombo aan den Kilimandjaro spoorweg eindigt, aldaar het hoofdmagazijn voor het noordoosten werd gevestigd. Alhier werd alles verzameld, wat uit Oesambara en Pare werd voortgebracht. Van hier werden de benoodigde voorraden per spoor naar Neu- Moschi opgevoerd, den terminus van den spoorweg of Tanga. Te Neu-Moschi was gevestigd het hoofdmagazijn van den Kilimandjaro; alhier werden opgeslagen alle voorraden, die uit de omgeving en uit het zuiden werden aangevoerd. Neu-Moschi was met Taveta verbonden door een goeden weg (50 K M.), voorts met Engare Nariobi, terwijl om den vulkaan Meru over Aruscha een autoweg was gelegd van uit Moschi. Voor de verpleging van de troepen te Taveta met den voorpost El Oldorbo (Salaita), Moschi en Engare Nairobi beschikte de veld- intendant over 3 personenauto's en 3 lastauto's van 3 ton. Vermelding verdient nog de merkwaardige prestatie, dat een dra gertransport van 600 dragers van Moeanga over Kondoa Irangi naar Neu-Moschi kwam met rijst, een tocht van 30 dagen. Hoe 692

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 24