zou men deze zending georganiseerd hebben, om nog een zoodanige netto kwantiteit rijst in Neu-Moschi te krijgen, dat zij de moeite van verzenden ioont. Immers, volgens het bekende rekensommetje zouden de dragers in die 30 dagen precies hun eigen last hebben moeten consumeeren. De eigenlijke verpleging van de Kilimandjaro- en overige noord oosttroepen was dus betrekkelijk eenvoudig. De landbouwonderne mingen van Oesambara, Pare en Kilimandjaro hadden zich vrijwel geheel ingericht op de verpleging der troepen. Om eens een indruk te geven van oogstopbrengsten: een planter bebouwde 80 H A. met mais en cassave en oogstte daarvan 500.000 K. G. cassave en 135.000 K G mais. De Kilimandjaro-spoorweg bracht zoonoodig de levensbehoeften naar Neu-Moschi, alwaar de auto's voor de verdere verzending zorgdroegen. Deze organisatie werd vervolledigd, doordat de aanvoer van Morogoro verzekerd was van die artikelen, welke in 't noorden niet te krijgen waren. Verplegingsorganisalie dqd de Roeandagroep. Kapitein Wintgens was met zijn kleine troep geheel op zich zelf aangewezen in dit moeilijk te bereiken gedeelte van D. O. A. Hij had dus tot taak om zich zelf een organisatie te scheppen, welke later zoo noodig aansluiting kon vinden aan het groote net van den strategischen verplegingsdienst. Daartoe werd te Rubengera gevestigd een hoofdetappe voor die streek, met de leiding waarvan belast werd de zendeling Roehl. Rubengera was een zendingspost bij het Kiwi-Meer gelegen en wel ten oosten hiervan, ongeveer in het midden tusschen de noord en zuidpunt van het meer Het eiland Idschwi, in 't meer gelegen, was door Wintgens veroverd (23 24 September 1914), hij was meester op het meer en zijn troepen waren opgesteld van af Shangugu aan de zuidpunt tot Kissenji aan de noordpunt van het meer. Rubengera was dus gunstig gelegen ten opzichte van deze op stelling. Een flotielje kano's lag bij Rubengara voor het vervoer over het meer. Als stapelplaats werd Rubengera grooter, toen langzamerhand meerdere troepen in Roeanda gelegerd,werden en ook troepen uit Oeroendi in die buurt kwamen. De verbinding tusschen Rubengera en het overige deel der kolonie werd onderhouden met postboden. Eerst einde 1915 werd 693

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 25