Rubengera een telefoon rijk, welke werd aangelegd tusschen Oesoem- boera (noordpunt van het Tanganjika-Meer) over Rubengera tot Kissenji. Het was een geïmproviseerde telefoon, waarvan de draad bestond uit dun koperdraad, welke de negers bezigden voor arm en voetringen. Deze werden tot 10 draden vereenigd en gedraaid, waarmede nog maar een dikte van 2 m. M. werd verkregen. Isola tors waren halzen van flesschen. Niettegenstaande vele storingen, heeft men toch veel pleizier gehad van de telefoonlijn. Om den aankoop van artikelen gemakkelijker te maken, werd door Roehl een markt in 't leven geroepen, iets, dat de bevolking van Roeanda niet kende, doch welke ten slotte 500 en meer men- schen wist te trekken. Zoo werden b.v. per week 1000 lasten brand hout geleverd. Voorts weid er een handelsorganisatie ontworpen om te kunnen leveren, wat de thans opgehouden tusschenhandel vroeger leverde. Daartoe reisde een zendingskoopman zoowel naar het Tanganijka- als naar het Victoria-Meer, zoodat men in staat was zelfs een winkeltje te openen, dicht achter het front, voor de soldaten. Zoo heeft Rubengera zich het noodige weten te verschaffen, waartoe vooral medewerkte het hoofd van Roeanda, MUSSINGA, die de noodige bevelen gaf aan zijn landgenooten. ODerige groepen. De verpleging der overige groepen ga ik stilzwijgend voorbij, eerstens, omdat mij ter zake weinig gegevens ter beschikking staan, maar ook, omdat die verpleging wel eenvoudig moet geweest zijn in vergelijking met de boven behandelde groepen. De spoorweggroepen en de Tanganjika-groep lagen om en bij de hoofdmagazijnen of die der etappeposten. De kustgroepen bestonden hoofdzakelijk uit de detachementen in Tanga, Sadani, Bagamojo, Dar-es-Salam, Kilwa en Lindi. Tanga en Dar-es-Salam kan ik hier uitschakelen, daar zij aan de spoor wegen liggen. Kilwa en Lindi zijn leveranciers geweest voor de magazijnen aan den Tanganjika-spoorweg, terwijl Sadini en Baga mojo werden voorzien langs een etappeweg, welken ik boven reeds noemde, van Sanga Sanga naar Miono. Over de Moeanza- en Langenburg-groep kan ik ook zwijgen, daar ik er reeds over gesproken heb; alleen de Bismarckburg- groep en de Bukoba-groep lagen wat afgezonderd. Bismarckburg was met een stoomer te bereiken; deze detachementen waren ech ter zoo gering, dat zij voldoende ter plaatse en omgeving konden vinden. 694

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 26