II. Tactische Derplegingsdienst. Over den tactischen verplegingsdienst kan ik heel weinig mede- deelen; de gegevens daaromtrent zijn schaarsch. Als bekend mag worden verondersteld, dat de tactische verple gingsdienst berust bij de verplegingsofiicieren. Deze categorie van militairen kende de „Schutztruppe" in 't geheel niet. Heel erg was het evenwel niet, omdat de geheele militaire verdediging van D.O A. geschiedde door compagnieën of tijdelijke verzamelingen van compagnieën. De compagnie was er de laagste en hoogste tacti sche eenheid. De taak van den verplegingsofficier werd hier dus overgedragen aan de commandanten dier compagnieën, die, naast hetgeen zij konden putten uit de voorraden der intendance, met behulp van inkooppatrouilles en zelfs oogstpatrouilles de benoodige artikelen uit het land betrokken. Hoe sterk die patrouilles waren,is mij niet bekend; een enkele maal ontmoette ik de vermelding, dat een compagnie in haar ge heel ging oogsten. Dit geschiedde echter, toen men in nood verkeer de. Of deze compagnie ook voor de anderen fourageerde, dan wel uitsluitend voor zich zelve zorgde, is mij ook niet bekend. Hier en daar stond met eenigen trots opgegeven, dat de als in tendant fungeerende officier de werkzaamheden van verplegings officier waarnam, zooals feitelijk in ons indische leger ook nog het geval is. Het is buiten eenige discussie, dat dit een zeer onge- wenschte toestand is: de intendant behoort te zijn de leider van den strategischen verplegingsdienst of een onderdeel daarvan. In hoofdzaak hebben dus de bevelvoerende troepenofficieren voorzien in den tactischen verplegingsdienst. De uerpleging der „Schutztruppe" in uerband met de operatiën. Deze materie is onder te verdeelen in 4 hoofdgroepen. A. De periode van primo Augustus 1914 tot het begin van het Engelsch-Belgische Offensief (Maart Mei 1916); B. De periode van het begin van dit offensief tot het afdringen der Duitschers van den Tanganjika-spoorweg C. De periode van af dit afdringen tot het overschrijden der Ro- vuma-rivier op Portugeesch territoir D. De omzwerving in Port. Oost-Afrika en Rhodesië tot het slui ten van den wapenstilstand. Ad. A Deze periode geeft bij het bespreken van verplegingsaan- gelegenheden geen aanleiding tot bijzondere opmerkingen. De boven 695

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 27