geschetste verplegingsorganisatiën hebben naar genoegen gewerkt; de troepen zijn toen n.I. in hoofdzaak gebleven in de streken, waar zij gelegerd waren. In dezen tijd hebben excursiën plaats gehad naar den Oeganda- spoorweg, hebben zich de gevechten afgespeeld bij Tanga, Longido Jassini, Kissenji, Farm Jericho, Karonga en hebben meerdere ont moetingen plaats gehad bij de Tsavo-rivier en Engare Lenmaar deze op zich zelf staande gevechten hebben geen invloed gehad op den algemeenen verplegingstoestand. Ad. B. Geheel anders werd het in het tweede tijdvak. Voor het goede overzicht zal ik behandelen de verpleging der oosttroepen onder den Overste Von Lettow-Vorbeck en die der westtroepen onder Generaal Wahle, welke generaal in verband met dit commando ontheven was van de etappeleiding en vervangen door kapitein SCHMID. De scheidingslijn tusschen de opstelling der oost- en westtroepen zou ik willen trekken van Moeanza over Tabora naar Bismarckburg. De oosttroepen. Tegenover de oosttroepen trokken de Engelschen samen de hoofd macht onder Generaal Smuts rondom de Kilimandjaro en een ne- vengroep onder Generaal Northey aan het Nijassa-Meer. Generaal Smuts begon zijn opmarsch primo Maart 1916, Gene raal Northey kon eerst aanvangen einde Mei d. a. v. De macht van Generaal Smuts marcheerde convergeerend op tegen Kahe in twee colonnes, de divisie Stewart van uit Longido en de beide overige divisiën onder Smuts van uit Maktau. Na eenige ernstige gevechten bij Salaita (El Oldorobo) en Latema- Reata werden de Duitsche troepen uit Taveta teruggedrongen en moest ook het bewakingsdetachement bij Meru onder Kapt. Fischer wijken voor de overmacht. Door deze aanvallen werd Moschi ern stig bedreigd. Hier bevond zich, zooals bekend, de hoofdstapelplaats voor den Kilimandjaro-groep, waarvan de voorraden moesten wor den in veiligheid gebracht. De vraag was alleen waarheen Aangezien Lettow voornemens was om, bij eventueel wijken, zijn terugtocht uit te voeren langs den Kilimandjaro spoorweg en hij niet van plan was om verder terug te gaan, dan strikt r.oodig was, zette hij zich vast van af den weg Kahe (dorp)-Moschi, practisch van af de Defu-rivier met zijn linkervleugel tot aan de Ruwu-rivier bij de moerassen benoordwesten het Jipe-Meer. In verband met deze sterke opstelling werd het magazijn Moschi 696

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 28