De verpleging der troepen van Kraut, van Tanga enjassinihad natuurlijk op dezelfde wijze plaats. Oesambara en Pare leverden voldoende op, alles kon langs den spoorweg worden verzonden en wat men niet in die streek kon vinden, werd van Morogoro via Mandei zoo noodig opgevoerd. Dank zij de krachtige medewer king van de cultuurondernemingen in Oesambara en Pare kon de intendant zijn magazijnen goed gevuld houden. Kraut had een stelling ingenomen van Lembeni over Noord-Pare en de Ngulupas. Toen de regens wat waren verminderd, vervolgde Smuts zijn opmarsch en dwong langramerhand Kraut om terug te gaan. De eerste sprong was Buiko en vervolgens naar Handeni. Natuurlijk werd het terrein al vechtende prijs gegeven. De geheele terugtocht van Kraut ging gepaard met eene verkor ting der etappelijn. Daarbij gingen deze troepen terug op de diverse etappeposten der lijn Morogoro Handeni - Mombo. De voorraden van Momobo werden met de Decauvillebaan ver voerd naar Handeni en zoo vervolgens naar 't zuiden. Kraut staakte zijn terugtocht in de Nguru-bergen, alwaar hij de positie Kanga Matomonda bezette; hij werd dus voorzien langs dezelfde etappe- lijn, die alleen korter was geworden De strijd had hier het karakter van een bewegingsoorlog voor de Duitschers, doch slechts in ach- terwaartsche richting. Zij streden tegen een groote overmachtieder partieel succes kon nooit van beslissenden invloed zijn op de al- gemeene situatie. In deze periode hebben wij dus geen voorbeeld gezien van op- en afgaande operatiën met de groote moeilijkheden voor de verpleging hieraan verbonden, de moeilijkheid n. 1. van de keuze van het moment van verplaatsen der magazijnen. Hier kon alles voor den terugtocht worden voorbereid. Ik geloof dan ook, dat ik het detachement Kraut voorloopig gerust verlaten kan om thans een bezoek te brengen aan Kondoa Irangi. Na met groote moeilijkheden te hebben gekampt, arriveerde Lettow in de Burungi-bergen, 6 K. M. bezuiden Kondoa Irangi, alwaar kapt. Klinghardt een stelling had bezet. Zijn troepen kwamen achtereenvolgens binnen, Hier waren langzamerhand een 20tal compagnieën verzameld. Hierdoor werd het traject Dodoma Kondoa Irangi plotseling overbelast en de verplegingsopvoer zeer verzwaard. Dit vergde zoo veel van de krachten der veldintendanten, dat 4 titularissen uitvie len en de functie moest worden waargenomen door Majoor VON Stuemer. Dit heb ik boven reeds vermeld. De afstand Dodoma Burungi was slechts vier dagmarschen. 698

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 30