De Burugi-stelling was zoowel gunstig uit een tactisch als uit een verplegingsoogpunt. Burungi is n.l. gelegen te midden van groote negernederzettingen, waar veel aanplant aangetroffen werd. Dit was des te gelukkiger, omdat de etappe-organisatie tusschen Dodoma en Burungi slecht funtioneerde, zoodat de troep zich zooveel moge lijk moest behelpen uit hetgeen het land opleverde. Zoo slecht vlotte deze organisatie, dat de compagnieën oogstcommando's moesten uitzenden om het benoodigde te fourageeren. De negers waren daarbij voor het grootste deel weggeloopen. Men moest de oogst zelf dragen, dorschen en vermalen: men stelle zich dezen toestand voor: een troep, die vechten moet en zelf voor alles moet zorgen 1 In elk geval is het niet overbodig om nog eens met nadruk de aandacht er op te vestigen, dat de opstelling van de troepen ook rekening moet houden met de verplegingsmogelijkheden. Een tactisch gunstige opstelling is van onwaarde, als de verpleging niet verze kerd is. De meening van enkellingen, dat „dan alles maar moet worden opgevoerd" getuigt van zoo weinig inzicht, dat ik deze opvatting zonder bezwaar buiten bespreking kan laten. Er valt niet aan te ontkomen, de maatregelen van zuiver militairen aard op het oorlogsterrein moeten onvoorwaardelijk in overeenstemming worden gebracht met de eischen der verpleging. In de Burungi-stellen had Lettow reeds vastgesteld, waarheen hij zijn terugtocht zou leiden, voor het geval hij van den Tanganjika- spoorweg zou worden afgedrongen. Na velerlei overwegingen was hij voornemens om naar de Rufidji te wijken in 't Oeloegoeroe- gebergte. Het was zeer goed om aan deze mogelijkheid te denken, want Smuts drong zeer sterk op tegen de Kanga - Matomanda- stelling. Ook hier had hij de keuze om zijn hoofdmacht te wenden tegen Smuts, of die te handhaven, waar zij was, n.l. tegen Van Deventer Hij verkoos Smuts tegemoet te treden als zijnde de voor hem gevaarlijkste groep, omdat zijn hcofdetappeplaats Morogoro ernstig gevaar liep en daarmede al zijn voorraden verplegingsbe- hoeften en krijgsmateriëel. Ziehier wederom een voorbeeld, dat de wensch tot behoud van verplegingsinricbtingen zijn invloed deed gelden op de beslissing van den bevelhebber. Hij begaf zich daarop met het hoofddeel van zijn Kondoa-Irangi-troepen naar Morogoro en Kanga en nam aldaar deel aan de gevechten in het Nguru- gebergte. Toen het Lettow duidelijk werd, dat hij de positie benoorden Morogoro niet kon houden, gaf hij last, dat alle voorraden van 699

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 31