Lettow opereerde hier met energie op de binnenlijnen, hetgeen de Engelschen tot hun schade hebben ondervonden. In Kissaki was dan de hoofdetappeplaats gevestigd. De afstand van Kissaki tot Morogoro is 75 100 K.M., dat beteekent in dit terrein minstens 4 dagmarschen, een afstand op zich zelf groot ge noeg om èn veilig te zijn èn toch de troepen tijdig te kunnen be dienen. Maar in de gegeven omstandigheden, waar Lettow een klein onderdeel van zijn oorspronkelijke macht had en tegenover zich had een zeer overmachtigen vijand met sterke bereden troepen, is het wel de overdenking waard, of het niet beter ware geweest de hoofdetappeplaats meer zuidelijk in te richten. En hiermede heb ik Kungulio op het oog, gelegen aan de breede Ruiidji en daar te bereiken met een hekwieler. Immers met behulp van de beproefde relaisposten had de etappeleiding een etappeweg geschapen naar de troepen. Tusschen Kissaki en Morogoro waren enkele kleine depots inge richt, o.a, te Mlali. Hierbij moet ik ook een oogenblik verwijlen. Ik kon op geen kaart den afstand Mlali Morogoro vaststellen, maar die was zoo klein, dat een afdeeling Engelsche ruiters het magazijn wist te vermeesteren en te vernielen. Deze ruiters waren de voel horens van sterkere afdeelingen, die tusschen Kilossa en Morogoro naar het zuiden marcheerden om de toen nog niet uit Morogoro teruggeweken Duitschers te omsingelen. Kapt. Otto, die, op de bij Lettow ter zake ingekomen berichten, naar Mlali was gezonden, kwam dus te laat. De bezetting van Mlali door een kleine afdeeling beteekent op zich zelf niets, maar wel het verloren gaan van kostbare voorraden. Ook elders werden niet- genoemde magazijnen door opblazen vernield, waarbij, behalve vee! levensvoorraad, nog een groote hoeveelheid 10.5 c.M.-granaten werd vernield. Het spreekt van zelf, dat öf die magazijnen te dicht naar voren zijn gelegd, öf dat zij onvoldoende zijn bewaakt. De Engelschen maakten van hunne etappeplaatsen ware forten. Ook Morogoro schijnt niet tijdig genoeg ontruimd te zijn, dan wel, er was gebrek aan transportmiddelen, want van Engelsche zijde schrijft men: „at the goods station the platforms were deep in coffee, which they (de Duitschers, v. R.) had not time to destroy. Near the oil-store the ground was under oil, which had been turned oud of the barrels". Al wordt de overigens zeer juiste theorie verkondigd, dat de beverhebber het gezag ook uitoefent over den verplegingsdienst zijner troepen en over de communicatielijnen, het zal wel voor 705

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 37