Baldamus hield hier moedig stand en wist eene flinke overwinning te behalen, waarbij hij echter het leven liet. Maar: „diesen Offizier verdanken wir, dass wir das reiche Verpflegungsgebiet der unteren Rufidji noch Monate lang zur Verfügung behielten", zooals Lettow waardeerend schreef. In verband met deze gebeurtenissen verplaatste Lettow zich on middellijk naar Utete en Makima en liet 8 compagnieën onder Kapt. Tafel te Kiderengwa achter. Te Utete bevond hij zich midden tusschen Kisangire, Kibata en ook eenigszins Kiderengwa. Te Kibata hield Kapt. Schulz de Engelschen uit Kilwa tegen met 5 compagnieën, terwijl Majoor von Boemcken zich te Mpotora bevond met 2 com pagnieën. In Loge-Loge was gevestigd de etappeleiding. Deze had een etap- penorganisatie in werking naar het westen tot Kungulio Beho2 Kiderengwa, naar het noorden tot Makima en Kisangire, naar het oosten tot Utete, naar het zuiden over Mohoro naar Kibata. Intusschen fourageerden de troepen door middel van inkooppa trouilles. Ook deze opstelling is wederom bijzonder interessant: Lettow ageerde hier op de binnenlijnen, sloeg achtereenvolgens den vijand terug bij Kisangire Makima, vooral bij Kibata, maar ook bij Ki derengwa en omgeving. De etappedienst had een centraal punt met excentrisch loopende communicatielijnen. Jammer echter, dat de verplegingsdienst hier allerslechtst heeft gewerkt in economischen zin en daardoor ook in strategischen zin. De etappedienst had n.l. in de depots geconcentreerd, behalve het gewone dragerspersoneel bestemd voor het vervoer der voor raden, eene groote hoeveelheid negers, die zeer secundairen arbeid verrichten en die reeds lang overbodig waren geworden. Deze niets doeners hielpen derhalve alleen de voorraden opeten, hetzij uit de magazijnen, hetzij dat zij zich in 't veld zelf levensmiddelen gingen verschaffen. Dergelijke lieden liepen in de duizenden: te Kidonda b.v. had men 300 vrouwen en opgeschoten jongens en 250 mannen. De verplegingstoestand was daardoor critiek geworden en toch, Lettow moest zich hier in de beneden-Rufidji uit verplegings- overwegingen a tout prix handhaven. Hier heeft zich dus weder om het geval voorgedaan, dat de verplegingsomstandigheden den bevelhebber aangaven, hoe hij zijn actie had te regelen. Wat was n. 1. het geval. De magazijnen waren öf onvoldoende gevuld, öf ledig als gevolg van bovengenoemde redenen; de Beneden-Rufidji 707

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 39