Mkalinso trok kapt. Otto terug naar de vork van wegen Mawa Kungulio en Mawa Loge en zette zich vast benoorden Mawa. Ook Schulz kon het te Kibata niet houden en moest terug naar Ungwara. Lettow stond zelf aan het Utungi-Meer. Ook uit het noorden voelde Lettow een stevigen druk, dus, hij besloot terug te gaan naar Mpotora, aan de Rufidji achterlatende alle Europeesche vrouwen, kinderen, zieken, gewonden en non-combatanten, die naar Dar-es-Salam werden gebracht door de Engelschen. De Duitschers trokken dus naar Mpotora met detachement Otto als flankdekking, die naar Madaba terugging, den Engelschen over latende een absoluut kaal gegeten land en verbrande magazijnen. Om nog een indruk te geven van de prestaties. Langs de etappenlijn Kilimandjaro-spoorweg Oesegoeha Sang2 Rufidji werd van Juni 1916 September 1916 350.000 K.G. levensvoorraad geoogst. Toen von Boemcken Kilwa verliet, werden 55000 K.G. vivres afgevoerd. Aan Schulz werden te Kibata in 2 maanden 10C.000 K.G. vivres gezonden. Er werden hier 4 visscherijbedrijven geopend, 2 van zoetwater- en 2 van zoutwatervisschen, waaruit weer 95000 K.G. visch werd gevangen en gerookt. Hier werden ook 220CO K.G. man ga's verwerkt. Thans noodig ik mijn lezers uit tot 'een bezoek bij Majoor Kraut Deze was van Kilossa naar 't zuiden getrokken en kwam na vele gevechten te Mahenge aan. Hier sloten zich verschillende afdeelingen bij hem aan, zoodat hij ten slotte beschikte over 10-15 compag nieën en 100 man van de „Königsbeig". Deze troepen hadden het te Mahenge goed; de streek is hier rijk, al moest Kraut zich beperken tot den oostoever van de Rufidji. Tegenover Kraut had Generaal Northey een sterk verschanst kamp te Mkapira. Deze plaats wisten de Duitschers tot ontruiming te brengen door meer bovenstrooms Lupembe aan te vallen op de achterwaartsche verbinding. Kraut zelf had niet veel militair succes, doch Mkapira moest ontruimd worden door den druk van de west troepen onder Wahle, die doorgebroken was. Een zeldzaam toe vallige coïncidentie Te Mahenge nam Wahle het bevel van Kraut over. Hoe verheugd men ook was aan Duitsche zijde, dat meer troepen ter beschikking kwamen, deze troepenvermeerdering was pijnlijk voor de verpleging. 709

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 41