Wahle vermeed daarom dadelijk troepenopeenhooping en dislo- queerde zijne troepen in overeenstemming met de verplegingsmoge- lijkheden, maarmoest daardoor de militair gunstigste opstelling prijs geven. Majoor Grawert werd gedirigeerd naar Likuju, Wintgens sloot Kitanda in, Kraut stond te Mpepo en de hoofdmacht zelf bleef te Mahenge. Grawert arriveerde te Likuju op het oogenblik, dat een detache ment van Kapt. Falkenstein de Engelsche post Ssongea aanviel, waarbij Falkenstein sneuvelde. Grawert, die ter plaatse was, brak het gevecht af en verschanste zich daarop. Wat hier allemaal gebeurd is, is moeilijk vast te stellen, maar een feit is, dat de etappepost Namabengo verloren ging en dat Grawert, de verple- gingsmoeilijkheden overschattende, begin Januari 1917 capituleerde. Een feit is ook, dat eenige onderofficieren met kleine afdeelingen zich doorsloegen en Wahle of Lettow wisten te bereiken. De andere detachementen wisten zich te hundlaven, ondanks den enorm gestegen nood aan verplegingsartikelen. Zoo ernstig was de toestand, dat Wahle de militaire overwegingen geheel ter zijde stelde en Kraut en Wintgens last gaf naar een goed verplegings- gebied te trekken. De afdeeling Wintgens trok naar het westen en ging verloren. Kraut daarentegen marcheerde naar het zuiden. De Engelsche posten waren te sterk bevestigd om die met zijn geringe macht te ver voeren, maar wel gelukte dit met een Portugeesche post, waarbij hij aanzienlijke hoeveelheden buit maakte. Hier kreeg hij weer verbinding met Lettow, die zijn macht splitste. Eén gedeelte werd naar Lindi gezonden naar den Kapitein-ter-zee Looff (3 com pagnieën), het andere (2 companieën) ging naar Tunduru. Door de boven geschetste gebeurtenissen was de ,,Schutztruppe" langzamerhand teruggedrongen in het zuidoostelijke gedeelte der kolonie. Hier en daar was het land vruchtbaar, maar over het algemeen was deze streek economisch weinig bekend. Dit laatste was natuurlijk een geweldlige „drawback". Lettow ging nu zelfs zoover in zijn vooruitzienden geest, dat hij den Majoor Von Stuemer naar Portugeesch territoir zond om daar geschikt gebied te zoeken voor de verpleging der troepen, indien moest worden teruggetrokken. De verplegingspatrouilles hadden tot last overrompelen van maga zijnen des vijands, het overvallen van transporten en het fourageeren van het land. 710

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 42