De verplegingsbezwaren dwongen Lettow echter naar de Rovuma terug te gaan, trots het feit, dat hij op doortastende wijze ageerde tegen den oprukkenden vijand. Om nu de verplegingsregeling eenigszins te vergemakkelijken bracht Lettow de verplegingssterkte op 300 Europeanen en 20CO geweren of 300 Europeanen, 1700 Askari's en 3000 dragers. Als veldintendant werd aangewezen Luitenant ter-zee Besch, die de waardeering van Lettow mocht ontvangen voor zijn organi- seerend talent. En zoo overschreed de rest der „Schutztruppe" den 25sten November 1917 de Rovuma-rivier en kwam op Portugeesch territoir. Ad. D. De omzwervingen der „Schutztruppe" in Port. O. A. en Rhodesië, hoe belangwekkend op zich zelf, heeft voor de bespreking van verplegingsmaatregelen weinig waarde. De Duitschers bewogen zich van het eene vruchtbare gebied naar het andere, overvielen mili taire posten om buit te maken, wat men gebruiken kon, zoowel krïjgs- materiëel, verplegingsartikelen als medicamenten, en belaagden de transporten van den vijand. Natuurlijk moest Lettow al spoedig zijn troep splitsen, want elke opeenhooping van menschen betee- kende hier moeilijkheid in de verpleging. fldniinisiratieue uerplegingsdienst. De troepen werden verpleegd volgens de Löhnungs- und Ver- pflegungsordnung, welk voorschrift ik niet heb kunnen bemachtigen. Het is mij dus onmogelijk om op te geven, welke het ration aldaar was. De administratieve verplegingsdienst had het dikwerf zeer zwaar te verantwoorden. Een commandant van een etapperelaispost werd n.l. overbelast, b. v. met het inrichten van magazijnen, dragerbivaks en verbandplaatsafdeelingenhetopkoopen van voorraden; het oog sten; telefoonaanleg en onderhoud er van; het bedienen er van; inrichten van spionnendiensten. Op belangrijke posten hadden zij tevens de post- en telegraaf bediening. Ten slotte waren zij fungeerend medicus. Het is op deze wijze heusch geen wonder, dat dan wel eens één der werkzaamheden in de verdrukking kwam. Aan het einde van mijn opstel gekomen, wil ik er nog eens de nadruk opleggen, dat het niet wenschelijk is reeds nu uit dezen oorlog gevestigde conclusiën te trekken. Toch heeft de studie van deze materie de aandacht gevestigd op eenige zaken, die eene overdenking, ten volle waard zijn. Wel bevatten de hieronder te 712

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 44