noemen zaken niets nieuws, naar zij zijn belangrijk genoeg om het belang ervan nog eens te doen uitkomen. 1. de strategische verplegingsdienst moet een harmonisch onder deel vormen van den verplegingsdienst, die door de koloniale Regeering ontworpen moet worden voor de verzorging van de geheele bevolking; 2. het intendance- en verplegingspersoneel moet goed met de Inlandsche bevolking kunnen omgaan 3. de intendance moet het vermoedelijke oorlogstooneel uit eigen aanschouwing kennen en den economisch-geografischen toe stand nauwkeurig bestudeeren; 4. uit (2) en 3volgt, dat de werkkring van de intendance meer in het terrein gelegen is dan op het bureau; 5. aan de invoering van verplegingsofficieren bij de korpsen is niet meer te ontkomen. Hiervoor personeel te zoeken uit cul tuurondernemingen of andere daarvoor geëigende lichamen en die in te deelen bij de korpsen, die ageeren in de streken eener taalgroep, waar zij werkzaam zijn geweest; 6. de intendant moet goed bekend zijn met de grondstellingen van strategie en tactiek, ten einde zoo noodig initiatief te kunnen toonen, als de strategische en tactische omstandig heden zich wijzigen; 7. magazijnsvoorraden worden steeds te hoog getaxeerd. Men diene een zekerheidscoëfficiënt toe te passen voor bederf, insecten enz. 8. de strategie en de verplegingsdienst moeten een harmonisch geheel vormen. Verwaarloozing van één der beide factoren leidt nooit tot de overwinning, eerder tot een débacle 9. operatiën moeten niet alleen omvatten een strijd van wapenen tegen wapenenbelangrijke, c. q. beslissende successen kunnen worden verkregen door het vernielen van voorradencentra; 10. in verband met (9) moeten die centra krachtig worden beveiligd door etappetroepen en verschansingen; 11. het noodration moet worden gespaard tot de toestand onhoud baar is geworden; 12. als slot vermeld ik hier punt 253 V. V., luidende: „(1) Ondanks voortdurende zorg kan te velde niet immer worden voorkomen, dat troepenafdeelingen tijdelijk gebrek lijden. (2) In zulke gevallen moeten officieren en onderofficieren door hun voorbeeld den goeden geest in den troep handhaven." Deze woorden kan ik met niet genoeg klem in herinnering brengen. 713

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 45