hoofdmacht (tevens marschorde) onder den commandant der 13de brigade 1/3 regt der 14de brig., 2 aid. V. A. (dekking 1/3 regt. der 14de brig.), 12/3 regt. der 13de brig., Korpsart. en genie (dekking 1/3 regt. der 13de brig.) De spits moest 4.30 v. Goméry passeerende hoofdmacht zou 5.45 v. volgen; 2 pel. Cav. beveiligden de rechterflank. De div. ct. wist aan de hand van de gebeurtenissen van den vorigen dag, dat op korten afstand sterke cav. afdeeligen waren gesignaleerd, n. 1. noord van Latour en bij Ethe; tusschen Latour en Signeulx was de spoorweg door vijandelijke cav. en inf. bezet gevonden. Zelfs was bij Ruette vijandelijke inf. en bij Latour en Signeulx afgezeten cav. waargenomen; aangenomen kon dus wor den, dat reeds spoedig na den afmarsch op vijandelijke krachten zou kunnen worden gestootenin ieder geval was de kans zeer groot, dat Bleid, Gevimont en Ethe door den vijand waren bezet. Uit' de bevelen van den ct. van het legerkorps moest den div. ct. zijn gebleken, dat op korten afstand vóór de colonne het 14de huz. regt. X !/3 re8t- van eén ziïner br'gades naar Ethe zou mar" cheeren, terwijl zijn rechter flank door zijn eigen cavalerie moest worden beveiligd. Niettegenstaande deze gegevens werden 2 pel. van de divisie cava lerie aan de voorhoede toegevoegd en slechts 2 pelotons aangewe zen voor de beveiliging van de rechter-flank. M. i. ware het beter slechts l pel. bij de voorhoede in te deelen en 3 pel. te bezigen voor flankbeveiliging over Bleid en Gevimont. „Le service des ar- mées en campagne" geeft aan: „La pointe (de l'avant-garde) est formée par tout ou partie de la cavalerie attachée a l'avant-garde, appuyée par des fractions d'infanterie allégée en verder. „En principe, dans la marche en avant, la cavalerie divisionnaire est a l'avant-garde et constitue la pointe d'avant-garde de la division; elle détache, s'il ya lieu, des patrouilles a l'arrière-garde et sur les flancs de la colonne; elle marche sur le flanc de la division si celle-ci est a une aille". Hoewel de 9de divisie zou aanvallen tusschen Gorcy en Signeulx, moet in verband met den tactischen toestand deze div. feitelijk als zelfstandig ageerend worden beschouwd. Trouwens ook met het gebruik van de cav. door den ct. van het legerkorps kan moeielijk worden ingestemd; waar men reeds den vorigen dag over de geheele breedte in gevecht was geweest met vij andelijke infanterie, ware het beter door deze cavalerie te doen 716

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 48