Al het personeel, behalve de B. C. en 3 Europeesche officieren, S Cn. (aan wien 3 Inl. officieren, reserve S.O., zijn toegevoegd), bestaat dus uit Inlanders. Het personeel is, uitgezonderd de officieren, trompetters en de batterijstaf, onbereden; de manschappen zijn onbewapend. De muildieren maakten een uitstekenden indruk. Het waren alle, ook de M.D.Dnflinke zware beesten, van het type van onze Chineezen van 20 jaar geleden, nagenoeg alle donkerbruin. Op mijn vraag, of daarop bij aankoop speciaal gelet werd, antwoordde mijn zegsman, dat zulks niet het geval was, maar dat deze kleur overheerschend was in de streek, waar zij aangekocht werden (Z China), Het tuig bestaat, behalve het hoofdstel, slechts uit een borstriem met halsriem, een draagbok en een broek met staartriem. Broek en borstriem hebben geen stooten, doch kettingen, die in haken aan den draagbok gehaakt worden. Het hoofdstel vertoont niets bijzon ders; het gebit heeft veel overeenkomst met onze stang voor onbe reden trekpaarden. De dieren worden niet aan een longe, doch aan een teugel geleid. De draagbok vertoont op het eerste gezicht veel overeenkomst met ons draagzadel voor treindraagpaarden. Ze bestaat uit een gebogen stalen plaat, die over haar ge- heele oppervlakte rust op een leeren kussen, aan de onderzijde bekleed met doorstikt flanel of een dergelijke stof, evenals een Engelsch zadel. Op de stalen plaat zijn dan de verschillende beu gels, vorken, krammen enz. aangebracht voor kanon, affuitdeelen en gereedschappen. Bij zijn grooten eenvoud en licht gewicht, schijnt dit draag zadel uitstekend te voldoen. Op mijn vraag althans, of hij veel last van drukkingen had, ant woordde de B.C., dat die zoo goed als niet voorkwamen, niettegen staande het materieel niet getrokken, maar voortdurend gedragen wordt. Daar hij vermoedelijk aau mij zag, dat ik deze bewering eenigs- zins betwijfelde, deelde hij hij mede, dat de batterij twee dagen te voren een marsch van 7 uren in het gebergte had gemaakt; hij liet een stuk aftuigen en ik moet constateeren, dat inderdaad de ruggen gaaf waren en zelfs nagenoeg geen litteekens van oude drukkingen vertoonden. Het gemiddeld gewicht der lasten is Lbs. 325=+ 150 K.G. De lasten zijn verdeeld als volgt: lste dier draagt as, raden en schild. 2de voorstuk affuit. 3de achterstuk 6de achterstuk Twee M.D". dragen ieder 12 schoten en eenige gereedschap pen; het achterste o.a. een lamoen van holle stalen buizen van den vorm van dat onzer Jap. karren. Dit lamoen is samenklapbaar en 723 4de wieg 5de voorstuk kanon.

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 55