„acht zij het echter niet mogelijk op dit oogenblik(l) aan „te geven, hoe het toekomstig krijgswezen met al zijn levende en „doode strijdmiddelen zal zijn ingericht. „In verband daarmede kan thans ook nog geen raming worden „overgelegd van de voor de uitvoering van het defensieplan even tueel vereischte meerdere uitgaven en van de middelen, waaruit „die vermeerdering indien deze noodig mocht blijken zal moeten „worden bestreden. De Regeering ziet geen voldoenden grond om „wijziging te brengen in het bestaande stelsel, volgens hetwelk de „kosten van de verdediging te land ten laste van Indië komen en „acht het overigens in verband met hetgeen hooger is opgemerkt, „thans in elk geval niet het geschikte oogenblik om dit punt aan „de orde te stellen. „Immers, thans kan nog niet worden aangegeven in hoeverre de „aanvaarding van het beginsel van den volkerenbond ingrijpende „wijzingen zal brengen in de tot dusver algemeen aangehangen be ginselen in zake weerbaarheid en bewapening. „Vele teekenen wijzen evenwel op een streven naar verhooging „van de weerkracht ter zee als waarborg tot het behoud van den „vrede, terwijl daarnaast gepleit wordt voor een krachtig leger in „het belang van de veiligheid te land. De wijze van samenstelling „van een gebeurlijk te vormen internationale weermacht, en de „verplichtingen, welke daarbij, met de aanvaarding van het lidmaat schap van den volkerenbond, aan Nederland zullen worden opge legd, zijn niet bekend, nog minder het deel, dat Indië daaraan zou „moeten bijdragen. „Mocht worden besloten tot de vorming van een politieleger, „voorziende in de politie in haren vollen omvang (veld-, desa-, ge meentelijke-, algemeene-, gewapende politie, vorming van politie officieren en -kader), dan zal aan de totstandkoming daarvan een „langdurige, diepgaande en veelomvattende studie moeten vooraf gaan. Doch welke ook de wijze zij, waarop het militaire vraagstuk „zal moeten worden opgelost, en hoe dan ook de samenstelling van de krijgsmacht leger en vloot moge wezen, in alle gevallen, „ook in dat, waarbij de hoofdtaak van de verdediging aan de zee macht zou toevallen, zal het noodig zijn door invoering van den „dienstplicht te voorzien in de behoefte aan manschappen; het „uiterst kostbare vrijwilligersstelsel kan in de toekomst slechts bij „uitzondering en in beperkte mate worden toegepast; de ervaring ..heeft zulks geleerd. 1) Gespatieerd in het oorspronkelijke stuk. 761

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 23