Onderafdeeling 931. a. Militaire school. b. Stafmuziek. Aan een en ander zal gevolg worden gegeven. Reeds aan het slot van 4 van het Afdeelingsverslag betreffende de 1ste aanvullingsbegrooting voor het dienstjaar 1920 (Bijlagen der Handelingen van den Volksraad, tweede gewone zitting 1919, on derwerp 3, stuk 10a) werd de vraag gesteld, of van de voor de stafmuzikanten voorgestelde tractementen verwacht kan worden, dat het verloop tot staan zal worden gebracht en de toeloop vermeer derd, en werd voorts aangeteekend, dat destijds het incompleet reeds zoo groot zou zijn, dat de z.g. proefgangers als volwaardig stafmu zikant moeten invallen. In de M.v.A. op dat afdeelingsverslag (Han delingen, onderwerp 3, stuk 16a) is medegedeeld, dat, indien bij de nieuwe (bezoldigings) regeling de toeloop onvoldoende blijft, zulks bezwaarlijk aan de tractementen kan worden geweten. Bedoelde vraag en het daarop gegeven antwoord heeft in de vergaderingen van den Volksraad van 9 en van 10 Januari 1920 aanleiding gegeven tot eene nadere bespreking dezer aangelegenheid tusschen het lid Pabst en den regeeringsgemachtigde. Met betrekking van de thans opnieuw gestelde vraag, of geen maatregelen kunnen worden getroffen tot tegengang van de ver mindering van de sterkte van de stafmuziek, als gevolg van de omstandigheid, dat alleen kader uit Holland zal worden uitgezonden, zoodat niet meer als vroeger, éléves kunnen worden gerecruteerd uit de uitgezonden Europeesche fuseliers, zij medegedeeld, dat, vol gens zeer onlangs door het D.v.O. ontvangen mededeelingen van het departement van koloniën, naar aanleiding van aanvragen om uitzending van personeel ten behoeve van de stafmuziek, het voors hands niet mogelijk is gebleken de gevraagde stafmuzikanten uit te zenden. Door de verbeterde positie der stafmuzikanten van het Nederland- sche leger zou n.l. de lust om bij het Indische leger over te gaan onder hen zeer gering zijn, terwijl onder de burgers, die zich in het algemeen ongaarne aanmelden met het oog op het sluiten van een militair verband, overigens weinig geschikte krachten worden aangetroffen. Om de beteren onder hen te bereiken zullen geheel andere voorwaarden moeten worden geboden, dan door de militaire btzoldigingscommissie zijn voorgesteld. Door het departement van koloniën is dan ook aan het departement van oorlog gevraagd om, in verband met het verhandelde in voren bedoelde vergaderingen van den Volksraad omtrent de instandhouding van de stafmuziek, te overwegen, of hiertoe aanleiding bestaat. Deze aangelegenheid zal bij het departement van oorlog nader in behandeling worden genomen, waarbij uiteraard tevens in be schouwing zal worden genomen, of en zoo ja, welke maatregelen eventueel kunnen en mogen worden getroffen om het dreigend ge vaar van den terugval van de sterkte van het korps stafmuzikan ten te ondervangen. Onderafdeeling 933. Bijdragen aan vereenigingen ten bate der 809

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 71