De Positie Dan den Officier der In fanterie in Derband met de Orga nisatie Dan dat Wapen, Zooals bekend, onderscheidt de formatie van het Indische leger twee soorten infanterie, n.l. veIdinfanterie en garnizoen s- infanterie. De benaming garnizoensinfanterie voert ons in gedach ten terug naar den tijd van het vermaarde postenstelsel, dat bijkans een eeuw lang de organisatie van het Indische leger heeft beheerscht; naar den tijd, dat een belangrijk deel van de infanterie in de Bui tengewesten was geïmmobiliseerd binnen versterkingen, met geen andere taak dan achter steenen of aarden wallen, dan wel achter houten palissadeeringen, behoorlijk omgeven door versperringen, den vijand den inlandschen wel te verstaanaf te wachten. Slechts aan een naar verhouding klein deel van de binnen eenig gewest gelegerde troepen was het beschoren den vijand in het open veld te weerstaan. Dat deel werd, in karakteristieke tegenstelling met de overige immobiele troepen in het gewest, de mobiele colonne genoemd. Deze colonnes waren van de meest uit- eenloopende sterkte en samenstelling. Hare tactische waarde werd uitgedrukt in het aantal bajonetten, dat zij telde. Elk buitengewest had aldus zijn eigen onsamenhangende troepen macht aan infanterie, waarvan de werkings-sfeer zich niet verder uitstrekte dan de grenzen er. waarvan de sterkte en samenstelling zich uitsluitend regelden naar de behoeften van het gewest. Zulk een gewestelijke troepenmacht, aan het hoofd waarvan als regel een hoofdofficier was geplaatst met den rang van majoor of luitenant kolonel, vormde een administratief geheel en als zoodanig een af zonderlijk deel in de legerformatie, Eischten de belangen van het gewest blijvende versterking van die troepenmacht, dan wel gedoogden de politieke toestanden blij vende vermindering der troepensterkte, dan bracht zulks automatisch wijziging in de formatie van het leger mede. Vandaar dan ook de soms geweldige schommelingen in de formatiesterkte van het offi cierskorps der infanterie, waarvan dat korps als regel groote nadee- 745

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 7