geweer nummer twee geworden is. Vooral bij den aanval. Wat de verdediging aangaat, daar heerscht geen verschil van meening meer. Welke de waarde daar van den mitrailleur is, is voldoende geble ken op het oostfront in October '16, toen de Duitschers in de ver dediging in het Noorden 15 divisies op 447 K. M. ontwikkelden of 1 divisie op 30 K. M, t> rwyl in het midden een divisie \m K.M. en tegenover Broussilof ruim 9Yi K. M. te bezetten kreeg Ludendorff in zijn „Anleitung für die Verwendung der Maschi- nengewehre beim Angriff" zegt: „Der Wert der Maschinengewehre „in der Verteidigung ist wohl bekannt, im Angriff wird er erst jetzt ".zögernd erfasst." Hy wenscht bij den aanval: a. lichte mitrailleurs bij de infanteriecompagnieën, b zware mitrailleurs gevormd tot één compagnie per bataljon, c. groepen Maschinengewehre-Scharfschützen-Abteilungen van 6 compagnieën, welke naar behoefte worden ingedeeld in de aan- valssectoren. Deze soorten wenscht L. als volgt gebruikt te zien: De lichte mitrailleurs vormen het geraamte van den ïnfanterieaan- val zij vormen de hoofdvuurkracht der sectiën infanterie, welke recht voorwaarts dringen tot aan het eerste aanvalsobject. Zij kuunen des noods den strijd voeren zonder den steun van groepen tirailleurs. De zware mitrailleurs ondersteunen voor alles den aanval van de lichte mitrailleurs, zij vormen de trait d'union tusschen infanterie eenerzijds en bommenwerpers en begeleidingsartillerie anderzijds. Zij brengen hun vuur daar, waar de hoofdweerstand wordt geboden. De mitrailleurs vermeld onder c steunen daar, waar de zware mitrailleurs te kort schieten, het artillerievuur niet tot zijn recht kan komen, dan wel een flankdreiging of tegenaanval het succes van den eigen aanval gevaar doet loopen. Aldus gebruikt, zegt Schrijver, bestaat er wel allerminst gevaar, dat de mitrailleurs bij den aanval de mobiliteit der infanterie zullen beperken, en den aanval zullen vertragen. Welken invloed, vraagt Schrijver, heeft dit alles op de strijdwijze der infanterie? Hij ontkent de juistheid van de bewering van een groot bransch generaal (Percin, le Gallais), dat „I-artillerie conquiert, l'infantene occupe le terrain". Hij waarschuwt ertegen een te groote waarde toe te kennen aan het materieel. „Le canon est matière. II prepare. Son röle ne peut consister en une préparation. Le choc sera toujours "donné par les hommes, et la victoire remportée par le coeur humain Ten slotte komt hij tot de volgende stellingen: 1. de evolutie in de bewapening roept een evolutie in de „forces tactiqes" in het leven. 2. de evolutie in de bewapening heeft van den mitrailleur het hoofdwapen der infanterie gemaakt. 3. de oorlog heeft aan het element der beweging volkomen zijn overwicht op de beslissing gelaten, 4. de samenwerking van alle vuurwapens is opnieuw een nooü- zakeiykheid gebleken, £09

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 103