stantly on the, watch for the next move of his active and enter prising force Onwillekeurig kwam mij het beeld der geconcentreerde linie op Atjeh voor den geest. Het moreel der Engelsche troepen wordt dan ook beschreven als buitengewoon laag, vooral doordat de vijand zoo onophoudelijk beukte op den Oeganda-spoorweg en de verbindingslijnen. Tanga, Jassini en Longido hebben het moreel heusch niet verhoogd, terwijl het later nog te noemen échec van Generaal Malleson voor Salaita (Oldorobo) de stemming ten zeer ste drukte. In Maktau waren groote hoeveelheden voorraden opgelegd, in pyramides van 30 voet hoogte waren hooi-balen opgestapeld, voorts graan als anderszins. Generaal Tighe werkte echter gestadig aan de voorbereiding van het offensief op het Kilimandjaro- défilé. Van Voi uit werd een spoorbaan aangelegd tot Maktau, welke lijn na de bezitten van Serengeti werd doorgetrokken tot Njoro- drift (3 mijlen ten O. van Salaita). De grootste moeilijkheid was de watervoorziening. De waterbron was gelegen in de Bura heuvels en van hieruit werd een pijpleiding aangelegd van 2H inch dikte Dagelijks was echter benoodigd een hoeveelheid van 100000 gal lons 4.54 L.terwijl de buiscapaciteit slechts 40000 gallons bedroeg Tijdenlang moest men zich behelpen met 1 gallon per man en per dag. Men heeft het te min aan water opgevoerd met tanks en per spoor. De Bura-waterwerken waren mijlen ver van den hoofdweg gelegen en ook van den spoorweg; zij waren slechts beschermd door een wacht van één Europeaan en een paar Inlanders. Geen wonder, dat de raids der Duitsche patrouilles op deze werken dikwerf succes konden hebben. 1). Voor belangstellenden is het van buitengewone interesse om eens te lezen, met welk een energie de Engelschen hun opmarsch hebben voorbereid door het schiereiland Sinai. De reusachtige werken te EI Katara (Suezkanaal) tot Gaza, aanleg van spoor en waterleiding, inrichting van een haven, kadewerken enz. dwingen bewondering af. Geld noch moeite was hen te veelom hun doel te bereiken. Wie een idee er van wil hebben, leze van Charles Stiénon: „Les Campag nes d'Orient et les intéréts de l'Entente", welk boekwerk in de bibliotheek van het D.v.O. aanwezig is. 819

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 11