Tot de voorbereidingen behoorde ook de verbetering van de we gen, Vroeg in Feberuari 1916 arriveerde de 2de Zuid-Afrikaan- sche Infanteriebrigade en op den 12den Februari beval Generaal Tighe, dat de 2de divisie een verkenning zou maken tegen den Salaita heuvel (EI Oldorobo) en deze positie zou trachten te nemen. Te voren hadden de Engelschen onvermoeid hunne troepen ge traind in exercitiën en velddienstoefeningen, welke vooral ook te bemerken waren van uit Salaita. De bedoeling was vooral om de jonge troepen meer vertrouwd te maken met den strijd in de step- penwoestenij, de Pori, dus het boschland. „Er is niets op de „wereld, dat zoo onbeschrijvelijk dicht van vegetatie is. Dit bosch „vormt een dichte in elkaar gegroeide massa dorens minstens 10 „voet hoog en vele vierkante mijlen in omvang. In het bosch wordt „het daglicht schemering en als men zich goed weet te oriënteeren „kan men de richting vaststellen, anders is men die onvoorwaar delijk kwijt. De dorens zijn krom, drie Eng. duim lang en een „kwart Eng. duim dik aan het begin. Zij vernielen de sterkste klee- „dingstukkenmen wordt a. h. w. vastgenageld. Voorts is men nooit „zeker, wat men in debosschen ontmoet; het wemelt er van slangen, „maar ook luipaarden, leeuwen, rhinocerossendan wordt men er „gestoken door insecten. Behalve dit alles weet de Duitscher een „handig gebruik te maken om hier en daar machinegeweren op te „stellen. Hij weet, dat afdeelingen te zeer in beslag genomen worden „door het kappen in het dichte hout en verheugd zijn om open „plaatsen te bereiken.' Verband houden is er onmogelijk; reeds zeer „spoedig is men elkander kwijt, al is men in elkanders onmiddellijke „nabijheid", zoo beschrijft luitenant Whittal het terrein, dat voor het grootste gedeelte het operatieterrein vormde van D. O.A. 1) El Oldorobo (Salaita) was door majoor Kraut bezet met drie compagnieën (Schnee noemt 6 comp.) en twee lichte stukken geschut. Deze berg is gelegen 12 K. M. ten oosten van Taveta en richt zich op uit de doornboschsteppe. Hij domineert en beheerscht het geheele omliggende terrein en vooral den grooten weg Mak- tau—Taveta. 1). Voor eene geographische beschrijving van D. O. A. verwijs ik be langstellenden gemakshalve naar een artikel van mijn hand, dat spoedig in het tijdschrift voor Economische Geographie zal verschijnen, getiteld: „De economische-geographische beschrijving van het voormalige Duitsch Oost- Afrika". 820

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 12