„with the greatest gallantry" tot tegenaanvallen over met de bajo net: Freeth had de geheele linie meegesleept in zijn terugtocht. Generaal Malleson had nog één bataljon van de Zuid-Afrikaansche brigade en de 130th Baluchis in reserve, zoodat de tegenaanvallen tot staan werden gebracht. Zooals gezegd, was Salaita (Oldorobo) door Kraut bezet met 3 compagnieën, en bij Taveta lag Kapitein Schulz met 3 compag nieën, terwijl westelijk van Taveta meerdere compagnieën gelegerd waren Jbij de onderneming Neu-Steglitz. Hoofdkwartier was nog steeds te Neu-Moschi in telefonische gemeenschap met Kraut en de anderen. Toen Kraut den vijand tot op 300 M. vóór zich had, opende hij het vuur. Intusschen was Lettow per auto naar het gevechts terrein gegaan en gaf hij Schulz bevel om met zijn afdeeling 's vijands rechter flank te omtrekken en beslissend aan te grijpen. De troepen van Neu-Steglitz waren intusschen naar Taveta gegaan om zoo noodig deel te nemen aan het gevecht. Schulz kon zijn opdracht vervullen en dwong den vijand, die reeds in front zulke pijnlijke momenten had doorleefd, tot den te rugtocht, 60 Europeanen op het slagveld achterlatende; zijne ver liezen bedroegen 172 man, waarvan 139 van de Zuid-Afrikaansche brigade. Generaal Malleson besloot na dit échec terug te gaan naar Serengeti met zijn geheele macht, hetgeen een ellendigen indruk en een moreele depressie op de overige troepen veroorzaakte. Een week later zette Smuts te Mombasa voet aan wal. Generaal Tighe had reeds een operatieplan ontworpen, dat éen convergeerenden opmarsch ten doel had tegen Oesambara en wel van Longido en van Mbuyuni. Deze plannen werden door Smuts tot de zijne gemaakt en Kahe als richtingspunt aangegeven voor beide bewegingen: (a) De taak van de 1ste divisie was om de „Durststrecke" van 35 mijlen te overschrijden en tusschen Mezu en Kilimandjaro Boma Jangombe te bereiken, ten einde daarna op Kahe te mar- cheeren. Deze divisie zou den 5den Maart den opmarsch aan= vangen. (1) De telefoongeleiding had tot isolatoren de halzen van flesschen, het draad was geïmproviseerd uit ijzerdraad, terwijl bij Tanga buitge maakte toestellen een nuttig gebruik vonden. De verbinding langs tele- fonischen of telegrapischen weg was echter zeer precair; er waren vele storingen. 822

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 14