bDe Zuid-Afrikaansche bereden brigade en de Zuid-Afrikaansche, Infanteriebrigade, beiden onder bevel van Generaal Van De venter, zouden in den avond van 7 Maart een nachtmarsch ondernemen naar de Lumi-rivier beoosten het Chala-Meer. Wanneer Van Deventer den 8sten het hooge terrein bij het Chala-Meer zou hebben bereikt, moest hij een zwenking maken naar het westen van Taveta, eerstens om den vijand te verrassen, tweedens om hiermede een frontaanval der overige troepens door het dichte bosch tusschen Salaita en Taveta te vermijden. (c) De 2de divisie moest tegen Salaita opmarcheeren in den ochtend van den 8sten Maart en dien heuvel aanvallen met behulp van de legerartillerie. (d) De „Force Reserve" t.w. de 2de Zuid-Afrikaansche infanterie brigade, één veld- en één houwitserbatterij, zou Generaal Van Deventer in den nacht van 7 8 Maart volgen en een positie innemen bij de Lumi en wel zoodanig in het midden, dat zij zoowel Van Deventer als de 2de divisie zou kunnen steunen, als zij ontboden werd. Generaal Smuts ging mee met de „Force Reserve", een deel van zijn staf te Mbuyuni achterlatende, „to control operations elsewhere". Generaal Stewart ageerde dus zelfstandig, terwijl Smuts zijn macht verdeelde in twee hoofdgroepen en een reserve. De twee hoofdgroepen waren in hemelsbreedte 20 K. M. van elkaar verwij derd met schier onbegaanbaar terrein tusschen haar gelegen; de reserve bevond zich ergens in 't midden in het zwaren Lumi bosch bij een drift. Nergens blijkt iets van b.v. telefonische gemeenschap De opperbevelhebber zal hier practisch dus geen invloed hebben kunnen doen gelden op den loop der operatiën. Daarbij had hij zijn staf verdeeld. Voorts wil ik nog de aandacht vestigen op de taak van generaal Tighe n.l. „to entrench a line facing the hill (Salaita)" en„ to make preparations for an attacktwee begrippen, die elkaar tegen spreken (SMUTS'-despatch van 30 April 1915). Toesland qgd Duitscfie zijde. Verschillende aanwijzingen hadden aan het licht gebracht, dat de Engelsche hoofdaanval zou worden ondernomen tegen Oesambara. Van uit Br.O. A. verleenden toegang tot dit deel der Duitsche kolonie (1 Later bezigden de Engelschen lichte draadlooze installaties om hunne bewegingen in het doornbosch te regelen. 823

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 15