1. het acces Kilimanjaro Reata, 2. Taveta Djipe meer, 3. Ngulu-pas tusschen Noord- en Midden-Pare naar Lembeni aan den spoorweg, 4. Pas tusschen Midden- en Zuid-Pare op Same aan den spoorweg, 5. Engte tusschen Pare en Oesambara-gebergte bij Mkomazi. De toegangswegen 3 tot en met 5 zouden Lettow reeds on middellijk zijn voornaamste verbindingslijn hebben benomen. Hoe wel de opmarsch op Lembeni en Sampe een waterlooze streek tot het Paregeberte voor zich had, was hij toch niet onmogelijk en zou het terrein zelfs een bruikbaren weg over de vlakte wel voor den aanleg toelaten. De Engelschen schijnen zich te hebben bepaald bij hunne over wegingen tot den hoofdweg Maktau Moschi en ofschoon nu en dan tegen den Ngulu pas werd gedemonstreerd en zelfs bij den opmarsch op 8 Maart 1916 een eskadron daarheen werd gedirigeerd, was het Lettow maar al te duidelijk, dat de hoofdaanval zou plaats hebben op zijn posities bij den Kilimandjaro, De toegangen 1 en 2 boden den Engelschman de nauwste verbin dingslijn Reata-Kilimandjaro, vooral ook omdat het Djipe Meer, de Beneden-Lumi en de Ruwu zeer moerassig waren aan de oevers. Lettow twijfelde er vooral niet meer aan, nadat de activiteit zijner patrouilles hem tot de juiste kennis had gebracht van den spoorweg aanleg Voi Maktau, de troepenconcentratie, enzenz.; voorts wist hij, dat Longido bezet was door een belangrijke macht. In die richting heeft een patrouille kans gezien om 63 Engelsche paarden buit maken, te waarmede Lettow een bereden afdeeling vormde. Lettow geeft op, dat hij voor de verdediging van het Kiliman- djaro-gebied over 4000 geweren beschikte. Daar zijn compagnieën tusschen 160 200 man sterk waren, kan hij aldaar geconcentreerd hebben 20 25 compagnieën, n. 1. aTusschen Maru en Kilimandjaro stond Kapitein Fischer met 6 compagnieën en de afdeeling Aruscha, ook ongeveer één compagnie sterk. {b) Aanvankelijk waren Mbuyuni en Serengeti door officiersposten bezet. (c) Kapitein Kraut met 3 compagnieën op Salaita (Oldorobo,). dKapitein Schulz met 6 compagieën in Taveta. (e) Hoofdmacht te Neu-Steglitz. Kwartier van het commando te Neu-Moschi. Het geheel was telefonisch verbonden, terwijl voor de goede 824

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 16