communicatie colonnewegen door de bosschen werden aangelegd met handwijzers de richting aangevende, waarheen zij leidden. Opmarsch der Engelschen. A. In den avond van den 5den Maart ving de 1ste divisie (Gene raal Stewart) den opmarsch aan. Stewart verkoos hier een nacht- marsch, omdat zijn colonne van af de Kilimandjaro zichtbaar was. Hij bereikte met zijn voorhoede den heuvel Nagasseni, op den rechter oever van de Engare Nanjuki, den 6den d. a. v. De rest van zijn colonne was eerst den 7den om 2 uur n. m. opgesloten. Den 8sten werd de marsch voortgezet en bereikte hij Geraragua. Tegenstand had Stewart niet ondervonden, behoudens eenige patrouillegevechten. Den 9den Maart hield de divisie halt ten behoeve van de ver pleging en tot het maken van verkenningen. Deze wezen uit, dat de Duitschers den weg onbruikbaar hadden gemaakt, bruggen enz. waren vernield, boomen omgehakt, terwijl Kapitein Fischer aldaar met 6 compagnieën den vijand opwachtte. Na een kortstondig ge vecht kon Fischer het hier niet houden, Stewart overschreed in dan nacht van 12 op 13 Maart de Sanja- rivier en bereikte den daaropvolgenden dag (13 Maart) Boma Njangombe (Somalihauser). B. In den avond van den 7den Maart marcheerde Generaal Van Deventer af over de moeilijke, uitgestrekte Serengeti-vlakte in de richting van Chala, een uitlooper van den Kilimandjaro, met een gelijknamig meertje, van uit het bivak Serengeti. De marschorde was: lste Zuid-Afrikaansche bereden brigade (Van Deventer), 3de Zuid-Afrikaansche infanterie brigade (Berrangé), iedere brigade met 2 batterijen artillerie, en 2de Zuid-Afrikaansche infanterie brigade (Beves) met 1 batterij, als algemeene reserve. C. De bereden brigade bereikte de Lumi-rivier om 6 u. v.m. van den 8sten en wel beoosten de zendingspost Rombo; de 3de infan teriebrigade bereikte de Lumi beoosten het Chala-Meer met de 2de infanteriebrigade achter zich. Van Deventer verdreef een klein vijandelijk detachement van den Chala heuvel en nam er bezit van; alleen de Kilimariheuvel, ten noordoosten van het Chala-Meer gelegen, was bezet door een ster kere Duitsche macht. Na een echec van eenige bereden bataljons (8 Maart), werd den 9den een hernieuwde aanval ondernomen, thans gesteund door 2 batterijen artillerie. De Duitschers geven toen de ze positie prijs. 825

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 17