Lettow groepeerde zijn troepen thans als volgt: 1. Kraut met drie compagnieën en 3 lichte stukken op den Latema Reata-Nek, afsluitende den weg Taveta—Kahe. 2. Schulz met vijf compagnieën bij Ritovo-Noord afsluitende den weg Taveta Himo-Moschi. 3. Stemmermann met 1 compagnie op den weg Rombo Moschi. 4. Kapitein Koehl werd van de reserve gedetacheerd achter Kraut met 2 compagnieën. 5. Algemeene reserve te Himo. 6. Hoofdkwartier van het commando op den weg Taveta Himo en wel tusschen de afdeeling Schulz en de reserve. Dat Lettow goed deed met Salaita te ontruimen, bleek wel, omdat Van. Deventer uit het noorden zijn bereden troepen naar Taveta zond om den brug over de Lumi vrij te maken voor Tighe en vooral, omdat twee eskadrons van het 4de South African Horse afgezonden waren om Taveta af te snijden van het westen. Het lag niet in den aard van Lettow om werkeloos te zijn. Van uit de richting van Latema zond hij nog een paar compagnieën naar Taveta en deze afdeeling leverde een kort, doch scherp ge vecht, en met een heldhaftigheid, welke door Engelsche schrijvers wordt erkend. De afdeeling moest echter terug voor overmacht. Taveta werd den lOden Maart door Tighe bezet; ook het Engel sche hoofdkwartier werd hierheen verlegd. Van Deventer bevond zich toen met de bereden brigade te Chala; de 2de en 3de Z. A. infanteriebrigade waren aan de Lumi, terwijl Salaita, Seregneti en Mbuijuni bezet waren door detachementen van de 2de divisie, waardoor slechts 3 bataljons over bleven van deze divisie. Wij zagen reeds, dat Stewart op dezen dag oost van Geraragua stond. 11 maart 1916. De positie van Lettow volgde een heuvelreeks in een boog van het Djipe-Meer over Latema Reata Kitowo naar Chala, waarin eenige doorlaten, passen, en aan den voet waarvan de Lumi stroomde en Taveta gelegen was. In den ochtend van den 11 den vervolgde Van Deventer zijn opmarsch met de bereden brigade en twee batterijen naar Mamba, een zendingspost, door zeer moeilijk en zwaar bergtterein; Kitovo-Oost werd na een scherp gevecht bezet door een eskadron en een bataljon infanterie, terwijl de „Force Reserve" aangetrokken werd naar Taveta. Een verkenning in de richting van Latema Reata bevond deze positie sterk bezet, ofschoon de juiste lijn der Duitsche verster- 827

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 19