dus gelastte hij den afmarsch in den nacht van 11 op 12 Maart van de reserve bij Himo en van Schulz bij Kittovo naar den straatweg Reata-Kahe. Kapitein Stemmermann zou met zijn compagnie bij Himo de beweging dekken. Deze marsch is vrij regelmatig uitgevoerd, doordat men het ter rein en den weg kende, alleen was het commando langen tijd de verbinding met de troepen kwijt. Lettow kon uit den mond van achteruitgebrachte gewonden geen goed overzicht krijgen over den toestand, doch kreeg ten slotte verbinding met Kraut, die aanvan kelijk was moeten wijken, doch bij het aanbreken van den 12den zijn stellingen weer had bezet, doordat de vijand was teruggetrokken. Thans had Lettow spijt van zijn beschikkingen van den vorigen avond, doch zij konden niet worden herroepen, omdat de verbin ding nog niet tot stand was gekomen. Het is duidelijk, dat met het ontruimen van Kitovo, de posite Latema Reata onhoudbaar werd, en derhalve oordeele Lettow het beter om die positie te ontruimen. Hét gevecht bij Latema Reata had den Engelschen (dispatch van Smuts) ongeveer 270 man gekost. Duitsche verliezen waren: 5 Duitschers, waaronder 1 officier, en 12 Askari's gedood10 Duit- schers en 57 Askari's gewond; 2 Duitschers en 37 Askari's vermist. De Duitsche strijdkrachten werden door Lettow verzameld bij Kahe; den 12den werd Moschi ontruimd en den volgenden dag (13 Maart) bezette Van Deventer deze plaats. De divisie Stewart bevond zich toen in Boma Njagombe en kon den 14den de hand reiken aan Van Deventer. De 2de (Beves) en 3de (Berrangé) Zuid-Afrikaansche brigades werden met het Hoofdkwartier geconcentreerd bij de Himo-brug op den weg Taveta-Moschi, de rest der 2de divisie kampeerde te Taveta. De 1ste divisie stond in Neu-Moschi, Van Deventer in Alt-Moschi. Van den 13den tot den 18den Maart was er stilstand in de ope- ratieën, ten einde de verpleging te verzekeren, het transportwezen te reoganiseeren en wegen te verbeteren. 18 maart 1916 2i maart 1916. Smuts was thans voornemens om den vijand over de Ruwu-rivier te werpen. De „East African Mounted Rifles" marcheerden daar voor langs de Mue-rivier naar Massai-Kraal. De 3de Zuid-Afrikaansche brigade volgde de Himo-rivier (rech ter oever) naar Europhorbien Hill. 831

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 23