De 2de Zuid-Afrikaansche brigade op den linkeroever marcheerde naar een heuvel, Unterer Himo genaamd. Hierheen werden tevens twee bataljons gezonden van de 1ste Oost-Afrikaansche brigade, behoorende tot de 2de divisie en wel van uit Latema. De bevolen lijn werd ingenomenalleen de bereden infanterie kreeg het bij Massai Kraal te kwaad, zoodat Smuts hier een geheele brigade aan toevoegde van uit Neu=M(,schi (2de Oost-Afrikaansche brigade). De Engelsche posities waren eerst in den laten namiddag ingeno men, posities, welke bleken te zijn vooruitgeschoven posten der Duitsche opstelling. Den 19den Maart werd de opmarsch voortgezet, doch de Engel- schen stuitten wederom op zware terreinmoeilijkheden, zoowel door het moeilijk doordringbare doornbosch als door het oerwoud. De troepen konden daardoor slechts weinig opschieten. De 2de Zuid- Afriekaansche brigade kwam niet vooruit, de 3de brigade had daarbij een ernstig gevecht te leveren tegen het vallen van den avond en had 20 40 dooden; zij stond tegenover een vijandelijke stelling. De 2de Oost-Afrikaansche brigade er. de bereden troepen onder bevel van generaal Sheppard marcheerden voort tot „Store", 4 mijlen bezuiden Massai-Kraal en bivakkeerden aldaar. „Store" is een open ruimte in het oerwoud en begroeid met eenige cacao boomen. Generaal Stewart was ondertuschen naar Indië terug gekeerd en het commando over de 1ste divisie werd toen opgedra gen aan Generaal Sheppard. Generaal Smuts versterkte Sheppard thans met de 2de Zuid- Afrikaander brigade (3 bataljons) en de 12e houwitserbatterij, welke troepen de 20sten bij Sheppard arriveerden. Om 2 uur n. m. van den 20sten vèrliet Van Deventer Alt-Moschi met de bereden brigade en de „4th South African Horse", benevens twee veldbatterijen. Hij had opdracht om bij nacht door het bosch de Panganiirivier bezuiden Kahe over te steken en zoo 's vijands terugtochtsweg of te snijden. Kapitein Stemmermann had een positie ingekomen tusschen de Defu-rivier en de Soko Nassai, iets bezuiden „Store", doch hij wist absoluut niet, wat er vöör zijn liniën gaande was. Om hierin klaarheid te brengen, ging Lettow 's nachts om 1 uur tot den aan val over met 3 compagnieën en stuitte 5 K. M. van zijn stelling op een sterke vijandelijke positie. Een hevig gevecht ontspon zich hier bij helder maanlicht en dit gevecht toonde ten duidelijkste aan, dat men hier te doen had roet de vijandelijke hoofdstelling. Het gevecht werd daarop afgebroken. 832

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 24