Het bleek ook, dat op die samenwerking niet te rekenen viel, want 'de 3de brigade was „unable to exercise any influence on the fight" (dispatch). Smuts erkende zelfs, dat zonder deze samenwer king „the task proved to be beyond the powers of the force at Ge neral Sheppard's disposal". Inderdaad maakte de actie, zooals zij opgezet was, een zonder lingen indruk. De gevolgen bleven niet uit! Stemmermann had vóór zijn linie, gelegen in dicht poribosch, een schootsveld vrij gemaakt van 500 Meter breedte en deze strook kon Sheppard niet overschrijden. De aanvallen waren hevig en werden met groote doodsverachting ondernomen, maar het geweervuur, vooral het vuur der machinegeweren, maaiden de helden aan Engel- sche zijde neer. De geheele macht van Sheppard was opeengestapeld in een ruimte van 2H K. M.; men stond elkander in den weg. Noch de moed der infanterie, noch de artillerie konden Stemmermann nopen zijn stel ling te ontruimen. Toen beproefde Sheppard om twee compag nieën Baluchis over de Soko Nassai te zetten om 's vijands rechter flank aan te grijpen, maar deze vielen in den schoot van Kapitein Schulz, die de 3de Zuid-Afrikander brigade wachtte. De Baluchis werden met zware verliezen teruggeworpen. Aan dit gevecht heeft een 10.5 c.M. kanon bij de Kahespoorweg- brug een zeer werkzaam aandeel genomen. Het gevecht duurde met alle hevigheid tot den avond voort, met al de ellende en dorst daaraan verbonden. Onmiddellijk groef men zich ter plaatse in met bajonetten, messen en handen. De menschen werden vreeselijk gekweld door den dorst; men zocht naar doktoren en ambulance, in het duister hadden gevechten plaats tusschen Engelschen onderling; men was in de war, de toestand was er vreeselijk, vooral doordat Schulz tot den tegenaanval overging. Ongelukkig voor de Duitschers kon de actie hier niet doorgezet worden, omdat Lettow, die zich bij Stemmermann bevond, een dringend bericht kreeg, dat sterke vijandelijke afdeelingen bezuiden Kahe in opmarsch waren naar het station Kissangiri en dus den Duitschen terugtochtsweg bedreigden. De beweging van Van Deventer was door het commando waar genomen en om een actie tegen Kahe tegen te gaan had Lettow bij station Kahe 8 compagnieën in reserve gehouden. Het fatale bericht noopte Lettow om den terugtocht te gelasten naar het zuiden van de Ruwu Pangani. De spoorwegbrug werd 834 I

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 26