stuk van 8,8 c.M. Overijverige troepen hadden echter de spoor baan Lembeni-Kahe grondig vernield. Smuts organiseerde zijn macht in drie divisies: lste Divisie Generaal-Majoor A. R. Hoskins lste Oost-Afrikaansche brigade (Generaal Sheppard), 4 bataljons, 2de Oost-Afrikaansche brigade (Gen. Hannyngton), 4 bataljons, 2de Divisie Generaal-Majoor J. L. Van Deventer: lste Zuid-Afrikaansche bereden brigade (Generaal Manie Botha), 5 bereden bataljons, 3de Zuid-Afrik, infanterie brigade (Gen. Berr<VNGÉ), 4 bataljons, 3de Divisie Generaal-Majoor Coen Brits: 2de Zuid-Afrikaansche infanterie brigade (Gen. Beves): 4 bataljons, 2de Zuid-Afrikaansche bereden brigade (Gen. Enslin) 4 bereden bataljons. (Deze brigade arriveerde eerst in Mei en nam eerst half Juni aan de operatiën deel). De tweede periode van Smuts' veldtocht stond voor de deur. Om den vijand gevoelig te treffen, was het zaak om als operatie object te kiezen de levenslijn van D. O. An. 1. den Tanganjika- spoorweg. Om dezen spoorweg te bereiken, kon Smuts kiezen uit de wegen: a. KaheKorogwe Handeni Morogoro, b. Aruscha Kondoa Irangi Dodoma, c. Moeanra Victoria-Meer) Tabora, d. Een landing te Dar-es-Salam. Een landing te Dar-es-Salam en het bezit dezer stad zou van groot politiek en militair belang zijn geweest, ofschoon de Regee- ringszetel reeds dadelijk naar Morogoro en later naar Tabora was verlegd. Voorts zou van uit Dar-es-Salam als operatiebasis het verplegingswezen en de aanvullingen veel beter functioneeren. Smuts was echter bevreesd voor de Zuidoost moesson, welke elk oogen- blik kon inzetten en welke de landing van een belangrijke macht ten zeerste zou bemoeilijken, maar vooral vreesde hij het klimaat der kuststreken. De lijn Moeanra-Tabora was kort, en met het bezetten van Tabora zou tevens de mogelijkheid worden benomen om verder Askari's 836

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 28