gevorderd, n.l. tot Handenie (19 juni), terwijl de zware gevechten in die bergen eerst begin Augustus, dus nog circa 2 maanden la ter, plaats hadden. Helaas geeit Lettow zeer weinig van deze actie, zoodat de j- zonderheden bijna uitsluitend uit Engelsche bron zijn gePut- Den 18den Mei dan begon Overste Fitzgerald zijn tocht, een heel moeilijken tocht, dwars door een „Durststrecke uit Mbuyum, terwijl de hoofdmacht (Hoskins) en Hannyngton den 22den d. a. v. den tocht aanvaarden. Kraut zag honderden automobielen en vele massa's ruiterij opdoemen en trok uit vrees voor afsnuding terug naar Buiko. Intusschen trokken de Engelsche troepen verder. Fitzgerald was volgens het progamma te Same aangesloten bij Hannyngton en als één colonne ging Hannyngton thans aan de oostzijde van het Zuid- Pare-gebergte vooruit, om zoo te komen in de Mkomazipassage, een doorlaat voor de Mkomazi-rivier tusschen Pare en Oesambara. De hoofdmacht ging langs de spoorbaan, dus west van Zuid-Pare- gebergte vooruit. Den 29sten Mei ontving Smuts geschutvuur uit een 10.5 c. M. „Königsberg"- kanon. Kraut had zich hier ingegraven bij de Pangam- brug, bij de Engelschen bekend als „German bridge". Den 30sten werd de aanval op deze Duitsche positie ondernomen met het lide Bat. Rhodesiërs in front en het XXIXste Bat. Punjabis er achter, terwijl Sheppard met de rest en de bergkanonnen en een veldbatterij een omtrekking maakte op 's vijands rechter vleugel. Deze omtrekking ging uiterst langzaam door het dichte doornbosch; de veldbatterij moest weldra achterblijven, omdat zij niet kon volgen. De rechtervleugel van Kraut was echter aangeleund aan het ge bergte van 3000 voet, zoodat de omtrekkende troepen hier tegen op moesten. Dit is dan ook volbracht. Inmiddels waren de Rhodesiërs tot den aanval overgegaan en dit bataljon wist, gebruik makende van het terrein, in de Duitsche stellingen te dringen. Kraut ging hier nog tot eenige felle tegen aanvallen over, maar toen de Punjabis aan het gevecht deelnamen moest Kraut wijken. j Aan dit gevecht hebben deelgenomen de 1ste, de 16de en de 30ste veldcomp., de 5de Schützenkomp, de Wargoni compagnie, 10 mitrailleurs, 2 kleine kanonnen en een kanon van 10.5 c.M. Totaal 96 Europeanen en 906 Askari's. De Engelsche verhezen waren „fairly severe", die der Duitschers waren 1 Europeaan gedood, 6 Askari's gewond. 843 I

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 35