Onder achterlating van 2 compagnieën in Mkomazi tegen Han- nyngton trok Kraut in den nacht van 30 op 31 Mei terug op Mkalamo en hiermede werd practisch Oesambara prijs gegeven, hetgeen heel wat zeggen wil, als wij bedenken, welke een economisch belangrijk onderdeel Oesambara van D. O. A. vormt. Smuts was door allerlei factoren van materieelen en personeelen aard gedwongen, na de bezetting van Buiko, hier een groote rust te houden. Hij zelf begaf zich naar Kondoa Irangi om te confereeren met Van Deventer en keerde 7 Juni te Buiko terug. Intusschen was de troep opnieuw voorzien van behoeften en waren de brug gen over de Pangani of hersteld of opnieuw gebouwd, zoodat de verdere opmarsch kon plaats hebben. Hannyngton werd uitgeschoven naar Mombo, welke plaats hij den 9den bezette na eenigen tegenstand. Den 8sten Juni werd de opmarsch ingezet en reeds den 9den kreeg men bij Mkalamo contact met den vijand, die zich aldaar had ingegraven. Deze positie was bezet door de 1ste, de 3de en de 6de veldcomp de 5de Schützenkomp., „Feldabteilung" Pangani, 2 revolverkanonnen en twee kanonnen van 3,7 c.M. Een scherp gevecht speelde zich hier af gedurende den geheelen dag tot diep in den avond. Gehinderd door het dichte doornbosch kon de brigade van Sheppard in front niet slagen de Duitschers te verjagen. Het omtrekkingsrecept evenwel was ook hier weer vol doende om Kraut te noodzaken in den nacht zijn stelling te ont ruimen. De positie wordt door Crowe beschreven als nauwgezet gekozen, eenerzijds aangeleund aan de Pangani, anderzijds aan zwaar bosch. De Engelschen verloren 50 man. De verdere opmarsch naar Handeni leverde groote bezwaren óp, voor wat betreft de drinkwatervoorziening. De te doorloopen water- looze streek was 60 K.M. breed; water was alleen te vinden door in een droog rivierbed bij Mbagui, 37 K.M. ten Z. van Luchomo, te graven. Om dezen afstand te doorloopen werd eerst Sheppard met 2 ba taljons naar Mbagui gezonden en vervolgens meer zuidelijk tot 5 K.M. van Handeni, de vijandelijke afdeelingen voor zich uit drij vend tot bij Handeni, alwaar Kraut een sterke positie had inge nomen. Vervolgens werd de brigade van Beves (2 bataljons) via Mbagui en Gitu naar Ssangeni gedirigeerd (17 K,M. west van Handeni), Te Ssangeni was goed water te krijgen en van hieruit werd 'svijands terugtocht ernstig bedreigd. 844

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 36