De divisie Van Deventer was thans weer geheel op krachten, had aanvulling van voorraden, munitie en personeel ontvangen en zi| was dus gereed voor den verderen opinarsch. Van Deventer begon met de omgeving van Kondoa Irangi van vijanden te zuiveren, dus de Duitschers te werpen uit de stellingen, welke zij 8/9 Mei hadden veroverd. Den 24sten Juni (dus na 2l/2 maand) ging hij voor het eerst na de bezetting van Kondoa tot den aanval over en wierp den vijand terug. Lettow verkeerde thans in een moeilijke positie, omdat behalve te Kondoa Irangi Smuts in Nguru ook zeer gevaarlijk begon te worden, vooral wegens Morogoro, waar de groote stapelplaats was van oorlogsvooriaden en verplegingsartikelen. Dit woog bij Lettow zoo zwaar, dat hij Kapitein Klinghardt bij de Burungi-bergen achterliet en zelf met de hoofdmacht naar Majoor Kraut ging, alwaar hij begin Juli aankwam. Klinghardt had slechts 5 compagnieën, Generaal Van Deventer marcheerde op in vier colonnes: 1. De hoofdmacht langs den Dodama-weg over den Chenene-pas. 2. De Saranda-colonne. 3. De Mpapua-colonne over Nijangalo, 4. De Ssingidia-colonne. Toen Van Deventer met zijn hoofdmacht opmarcheerde enden 19den Juli Aneti bezette, splitste hij zijn macht in tweeën, n. 1. de Dodoma colonne onder t ERRANGÉ (boven sub 1) en de Mpa- puacolonne onder Manie Botha (boven sub 3). De Dodoma.colonne bestond uit 2 bataljons infanterie, bere den troepen en een motorbatterij en bezette den 25sten Juli Chenene na geringe verliezen. Hier had zich bij de waterbronnen verschanst Kapitein LiNCKE met een kleine afdeeling. Den 27sten hield Lincke nog stand bij Meia-Meia met 19 Europeanen en 24 Askari's. Hier van werden 9 Duitschers en 4 Askari's gevangen genomen en na dit gevechtje bereikte Berrangé den spoorweg bij Dodoma, dat bezet werd. De Mpapua-colonne had den 22sten Juli en scherp gevecht te leveren bij Tissa Kwa Meda tegen den Oostenrijkschen Luitenant VON Unterrichter, die het commando van Klinghardt had overgeno men wegens ziekte van dien officier. Intusschen was ook Generaal Manie Botha vervangen door Overste Nussey, Van Deventer's chef van den staf (later generaal). Botha „returned on private business" De bereden troepen dezer Mpapua-colonne drongen door tot Njanglo, waar zij nogmaals zwaar hadden te vechten tegen von Un i errichter 847

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 39