De Deldtocfit in Duitscb-Oosf-flfrika. Tireede hoofdtijdperk (Februari/fDaart 1916 flugustus/5eptember 1916). Het tweede hoofdtijdperk van den veldtocht in Duitsch-Oost- Afrika vraagt de aandacht voor drie operatietooneelen. A. Het terrein, waardoor de opmarsch heeft plaats gehad van Generaal Smuts en zijn leger. B. Het terrein, alwaar Generaal Tombeur met de Belgische strijd krachten in vereeniging met generaal Crowe de Duitschers heeft bestreden. C. Het zuidelijke operatietooneel van Generaal Northey, terwijl een Portugeesch detachementje een zeer onbeteekende rol heeft ge speeld aan de Rovuma-monding. De drie groepen van strijdkrachten, welke geopereeerd hebben op boven genoemde operatietooneelen, hadden alle drie ten doel con- vergeerend op te marcheeren naar den Tanganjika-spoorweg. Ik zal voor het goede overzicht die operatiën afzonderlijk behandelen en daarbij een dankbaar gebruik maken van de intusschen verschenen werken van Generaal von LETTOw-VoRBECKen Gouverneur Schnee. De opmarsch uan Generaal Smuts. Na beëindiging van de operatiën in Duitsch-Zuidwest-Afrika werd het plan geopend om thans de laatste der Duitsche koloniën aan Duitschland te ontrukken. In mijn 'vorig opstel meldde ik reeds de aankomst van troepenversterkingen uit Indië en de benoeming van Generaal Tighe tot Opperbevelhebber van de in Britsch Oost- Afrika aanwezige strijdmacht (April 1915) en ik vestigde er toen de aandacht op, dat Generaal Tighe's troepen nog onvoldoende sterk waren om met kans op succes daadwerkelijk op te treden tegen von Lettow-Vorbeck. In Zuid-Afrika werden voor de expeditie naar D.O.A. contingenten gerecruteerd en eenheden gevormd uit Boeren. 817 I. M. T. 53, 1920.

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 3