Toch werd Njangalo den 28sten Juli genomen en den 30sten d.a.v. het spoorwegstation Kikomba. De Sarando-colonne (één bataljon infanterie, een comp. bere den infanterie en een sectie bergartillerie) kreeg bij Mpondi een compagnie tegenover zich onder Eerste-Luitenant Altmann. In zwaar boschterrein werd de colonne onder Kolonel Kirkpatrick uit een goed voorbereide stelling zwaar bevuurd. Een hevig gevecht ont wikkelde zich hier, doch Altmann werd verdreven en de colonne bereikte Saranda en den 30sten Juli Kilimatinde. Ten slotte nog de Ssingida-colonne onder Overste Taylor, sterk één bataljon infanterie, een comp. bereden infanterie en een sectie artillerie. Deze colonne bezette den 2den Augustus Ssingida na een gevecht met een kleine afdeeling Askari's onder Vice-wacht- meister Hoffmeister, een veearts, die behalve dit ook posthouder was en zeer energiek de roofzuchtige nomadenstammen der Mangati en Wataturu strafte voor hun oproerigheid tijdens dezen oorlog. Hiermede waren 170 K.M. van den Tanganjika spoorweg in Engelsche handen en was dus het oosten der kolonie afgesneden van het westen. Om nu de actie in de Nguru-bergen te kunnen ondersteunen, concentreerde Van Deventer zijn krachten te Nja ngalo, alwaar zij den 9den Augustus verzameld waren. De Duitsche afdeelingen verkeerden hier in een buitengewoon moeilijke positie. In de eerste plaats moest Klinghardt zijn afdee lingen sterk onderverdeelen om den voortgang der Engelschen in de passen tegen te gaan of te bemoeilijken. Het terrein was zeer on overzichtelijk, men kon niet op eikaars steun rekenen, noch berich ten verwachten. Dit gaf een gevoel van onzekerheid en ontzenuwde eiken onder nemingsgeest. Tot overmaat van ramp kreeg Kapitein Klinghardt typhus en viel uit. Lettow zond nu van uit Nguru Kapitein Otto om het bevel over te nemen. Deze wist de troepen achtereenvolgens weer te verzamelen beoosten Vtpapua en, begunstigd door het terrein, week Otto al vechtend terug op Kilossa en wel soms per dag slechts een paar K.M. Toen Otto Kilossa naderde, moest Lettow opnieuw zijn troepen een andere groepeering geven, waarover ik straks eenige opmerkingen zal maken. 0pmar5cb door de Dguru-bergen, Het Nguru-gebergte bestaat uit, twee hoofddeelen n.l. het Kanga- complex en het westelijk daarvan gelegen hoofdcomplex. Tusschen deze twee ligt het dal van de Mdionga-rivier. 848

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 40