Het hoofdcomplex is wederom in tweeën te deelen door het dal van een zijrivier der Mdjonga. Op het Kanga-complex is gelegen het Kanga-Ruhungu-plateau. Op het bergcomplex tusschen de beide rivierdalen ligt het Mato- mondo.plateau, terwijl op de derde groep een Engelsch zendings station Mhonda is gelegen. Majoor Kraut had zich verschanst op het Kanga-Ruhungu-plateau met flankbeveiiiging recihts door zwaar begroeid, schier ondoordring baar terrein, links door afdeelingen in het Mdjonga-dal van Ma- hasi tot Tuliani (Turiani). Generaal Smuts had ondertusschen versterking gekregen en wel de rest der 3de divisie, de bereden Zuid-Afrikaansche brigade on der Generaal Enslin. Deze 3de divisie nu onder Coen Brits werd de marschweg aan gewezen westelijk van het middencomplex, door het onbenoemde rivierdal naar Mhonda Van de 1ste divisie (Hoskins) zou de brigade-HANNYNGTON met de divisiereserve en den divisiecommandant door het Mdjonga-dal naar Matomondo en Tuliani (Turiani) marcheeren. De brigade-SHEPPARD kreeg Kanga-Ruhungu als marschdoel. De colonnes gingen den marsch in, Brits den 5den Augustus, Hannyngton den 6den en Sheppard den 7den Augustus. De bereden brigade van Enslin bereikte den 8sten Augustus Mhon da. Hannyngton kon ongestoord verder marcheeren, totdat hij bij het dorpje Matomondo kwam in het Mdjonga-dal. Hier stond Ka pitein Stemmermann. Hannyngton werd hier na zwaar vechten afgewezen. Enslin beproefde van uit Mhonda den terugtochtsweg af te snijden, doch hij werd zelf zoodanig bedreigd, dat hij zich moest beperken tot het zich handhaven te Mhonda. De 2de brigade inf. (2 bataljons) der 3de divisie onder Beves kon maar niet opsluiten van wege moeilijkheden met het terrein en de onmogelijkheid van karrentransport, zoodat hij ten slotte maar last kreeg zich te melden bij Hannyngton. Ofschoon dus Enslin den sleutel dej Duitsche stelling in handen had, kon hij dien niet benutten. Hier is dus door den Engelschen staf niet nauwkeurig genoeg overwogen geworden, of verschillende, van 's menschen wil onafhankelijke factoren de ontworpen onder- Twee bataljons inf. van deze divisie waren nog altijd bij van De venter. 849 I. M. T. 56, 1920.

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 41