neming konden doen mislukken. Daar Smuts reeds van af de derde week van Juni aan de Lukigura-rivier lag, had hij in 11/2 maand de meest uitgebreide gegevens kunnen hebben. De verkenningen zijn van Engelsche zijde wel eens meer in het gedrang geraakt. Nog maals, alles is ten slotte mogelijk, mits Hannyngton heeft daarop nog twee volle dagen zwaar moeten vechten en had de vallei nog niet gepasseerd, ware niet Sheppard 's vijands positie omgetrokken. Stemmermann deed heftige tegen aanvallen op de colonne Hannyngton. Met de colonne-SHEPPARD is het ook vreemd gegaan. Sheppard marcheerde op met het XXIXste Bat. Punjabis aan het hoofd, een bataljon, dat veel in dezen veldtocht gepraesteerd heeft, en stootte reeds dadelijk op sterke Duitsche stellingen. De toegangswegen waren versperd met omgehakte boomen en met mijnen. De Duitsche stelling bleek aan de oostzijde aangeleund aan een moeras en aan de westzijde aan dicht doonbosch. Daarvan wist men blijkbaar niets. Generaal Sheppard besloot toen terug te gaan naar zijn uitgangspunt Msiha. Toen eerst ging hij oostwaarts langs de Lukigura-rivier om de Duitsche stellingen heen, en arriveerde den 11 den Augustus aan de Russongorivier. De Duitschers concentreer den zich daarop in Tuliani. Doordat Van Deventer bij Kilossa zoo begon op te dringen tegen de afdeeling-OTTO, oordeelde Lettow het goed om Majoor Kraut met eenige compagnieën en een 10.5 c.M. kanon naar Kilosse te zenden. Het commando en een deel der troepen werd te Morogoro samen getrokken en bij Tuliani kreeg Kapitein Schulz het bevel. Kapitein Schulz verliet Tuliani met goedkeuring van Lettow en begaf zich met zijn macht maar Derkawa (Dakawa) aan deWami- rivier, aan den zuidelijken oever waarvan hij zich ingroef. De Engelsche troepen bij Tuliani werden nu aangezet tegen Da kawa; daarvoor moest Hannyngton via Mwomero en deMkundi- rivier naar Dakawa marcheeren. Hij arriveerde te Mwomero den 16den Augustus. De hoofdmacht zou rechtstreeks naar Derkawa marcheeren, terwijl de brigades-SHEPPARD en Enslin bij Kipera de Wami-rivier zou.moeten oversteken. De hoofdmacht ging den 16den tot den aanval over op Derkawa, doch Schulz was dermate verschanst, dat er geen sprake was van vooruitgaan (het was 4.30 n.m.) De overtocht der brigades Sheppard en Enslin was echter nog niet volbracht, doch de bedoelingen waren ontdekt door enkele Duitsche patrouilles. 850

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 42