Den 17den werd de aanval op Dakawa hervat en over en weer werd met de grootste hevigheid gevuurd. Intusschen was Sheppard uit het oosten opgemarcheerd, doch ook hij stuitte op versterkingen, zij waren zöö sterk, dat zij Sheppard beletten om door te mar- cheeren en tevens de bereden brigade van Enslin den overtocht over de Wami beletten. Enslin moest toen een andere plaats zoeken, Sheppard's brigade was toen slechts 5G0 man en hij had reeds 80 man verliezen, waaronder 6 officieren. Ook tegen een kleine minderheid heeft het plukken van eenheden zijn grenzen. Toen Enslin ten slotte over de Wami kwam en met zijn bereden troepen den rug van Schulz bedreigde, brak deze officier het gevecht af en trok op Morogoro terug. Schulz beschikte bij Derkawa over 119 Duitschers, 1450 Askari's en 17 mitrailleurs. Lettow verzamelde zijn hoofdmacht thans te Morogoro en trok ook Otto aan, toen Kraut in Kilossa was aangekomen. Intusschen waren alle voorraden uit Morogoro weggevoerd, in hoofdzaak naar Kissaki. Smuts, die thans hoopte Lettow tot een beslissenden eindslag te nopen en daardoor een einde aan den veldtocht te maken, zond de bereden brigade-ENSLiN over Mkatta naar Mlali en ging zelf over de Ngerengere-rivier zoowel tegen Morogoro als meer oostelijk, om in 's vijands rug te komen. Enslin had inmiddels versterking gekregen van een bereden brigade van de divisie Van Deventer onder Generaal Nussey. De omsingeling scheen te slagen, maar Lettow week over een, aan de Engelschen onbekend pad over de Uluguru-bergen heen naar Kissaki. Kapitein Otto, die bij Mpapua tegenover Van Deventer stond, moest heldhaftig vechtend terug gaan op Kilossa. Otto had aanvan kelijk de Tschunjo-pas bezet tusschen Gulwe en Kongwa. Ik zal dezen terugtocht niet op den voet volgen, doch alleen ci- teeren, wat Van Deventer schreef over het verdedigde traject Ki- dete-Kilossa, hetgeen ook moge gelden voor het gedeelte Mpapua- Kidete. „The railway from Kidete to Kilossa for a distance of 25 „miles follows a narrow défilé cut through the Oesagara mountains „by the Mkondokwa River; every yard of advance was stub bornly resisted by the enemy. Of the more important engagements „those on the 19th at Msagara and on the 21st before Kilossa should „be mentioned. In all the actions on this advance the fighting con sisted of the enemy receiving our advanced guard with one or „several ambushes then falling back on a well-prepared position „and retiring from that on to further well-selected ambush places 851

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 43