„and positions. All the time our less advanced troops were sub jected to vigorous shelling by-means of long-range naval guns". Na de bezetting van Kilossa trok Majoor' Kraut terug op Hleia, 34 K.M. ten zuiden van Kilossa, en ontving aldaar versterking van troepen, die uit het zuiden moesten uitwijken voor de colonne van generaal Northey. Ten slotte nog een vermelding van de voornaamste gevechten door Kapitein Otto geleverd: 10 Augustus 1916 bij Tschunjo en Msagali. Sterkte circa 1500 ge weren, 16-20 mitrailleurs en een 10.5 c.M. kanon. 11 Augustus 1916 Gevecht bij Mpapua met dezelfde troepensterkte. 15 Augustus 1916 Gevecht bij Kidete. 20-21 Aug. 1916. Gevecht bij Kilossa, 32 Europeanen, 246 Aska- ris, 3 mitrailleurs, een 10,5 c.M.-Kanon en een 8,8 cM.-kanon. Volledigheidshalve wil ik aan dit opstel nog toevoegen, dat Ba- gamojo den 15den Augustus bezet werd, waarmede tot hier de kust van de noordgrens af in Engelsche handen was. Thans is de beurt aan den opmarsch der Belgen en van Generaal Crowe, van af Moeanza, waarover in een volgend opstel. Van de Engelsche troepen onder Van Deventer is zeer veel ge vergd. De toestand te Kondoa Irangi schetste ik reeds eerder en van hier tot Kilossa werden wederom 250 mijlen afgelegd. Van Deventer schrijft zelf: „Owing to bad roads, shortage of transport and the rapidity of „advance, the adequate rationing of the troops was not possible. „The underfeeding and overworking are sadly reflected in their „slate of health. Regarding the animals of my Division the advance „from Mpapua to Kilossa was through one continual fly belt „where practically all the animals were infected". Het valt zoo oppervlakkig beschouwd niet vast te stellen, of Van Deventer's „rapidity op advance" wel te rechtvaardigen is, gegeven de bedenkelijke gevolgen van ontberingen en van tropische- en vee ziekten, welke zijn troepen zoo hebben aangegrepen. Het komt mij voor, dat deze een troepenmacht ondermijnende factoren wel heel erg onderschat zijn. Bedoeld is hier de tsetse-vlieg, den verwekker van de tryponoto- men-ziekte, en welke vlieg doodend werkt op alle andere dieren. 852

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 44