De lste Pruisische Gardebrigade. 18 flug. 1870— 11 Dod. 1914 (mei 1 schets) I. 18 Augustus 1870. De 18den Augustus om 5>/2 uur n.m. gaf Prins August van Wurtemberg, commandant van het Pruisische gardekorps, bij Ste. Marieaux-Chenes aan Generaal von Pape, commandant van de lste gardedivisie, het bevel voor den aanval op St-Privat. Generaal von Pape, die een juist inzicht had betreffende den gevechtstoestand op dat oogenblik, maakte den commandeerenden generaal er opmerkzaam op, dat het eigen artillerievuur geheel zweeg en de aanval door artillerievuur moest worden voorbereid, wilde men geen zeer zware verliezen lijden. Op het antwoord van laatstgenoemden, dat de Saksers om 5 uur al Roncourt zouden aangrijpen en het dus nu om half zes hoog tijd voor de garde was om aan te vallen, wees de divisiecomman dant er op, dat het Xllde Korps (Saksers) nog Noordwest van Ste. Marie stond en niet de minste actie voorwaarts vertoonde. Prins August merkte toen op, dat de 4de gardebrigade al voor den aanval in beweging was gesteld en zij alleen zou vechten, wanneer de lste brigade nu niet voorwaarts ging, terwijl hij hier aan toevoegde: „Bei Ihnen dauert alles immer so lange!" Kunz in „Der Kampf um St.-Privat" zegt hierover: „Nun waren die Würfel gefallen, das Verhangnis konnte nicht „mehr aufgehalten werden. Kurz nach 514 Uhr ertheilt Gen. von „Pape der 1. G. 1. Brig, den Befehl, nördlich der groszen Strasze „sofort zum Sturme auf die höchst gelegenen Gehöfte van St. „Privat anzutreten". Weet men nu, dat de commandant van de garde om 5 uur aan Prins Hohenlohe, commandant van de garde-artillerie, het bevel had doen toekomen, den aanval der garde op St.-Privat door artillerievuur te doen voorbereiden, dan blijft het een raadsel, dat een kwartier later het aanvalsbevel wordt gegeven. 854

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 46