Hebben wij uit het voorgaande gezien, dat de garde door het bevel van 5 uur de opdracht kreeg tegen de sterke stelling van St. Privat den aanval uit te voeren, terwijl die aanval onvoldoen de door artillerie-vuur was voorbereid, voor de 1ste brigade zou die aanval bovendien uitermate gevaarvol zijn wegens het onbe dekte terrein, waarover hij moest geschieden en wegens de onoor deelkundige formatie, waarmede hij werd ingeleid. De brigade was in gesloten formatie aan de zuidzijde van Ste.- Marie opgesteld met het front naar het oosten, onder bevel van den Generaal-Majoor von Kessler; het 1ste reg. garde te voet links; het 3de reg. garde te voet rechts. Zoo overijld als het bevel tot den aanval was gegeven, zoo over ijld werd het ook ten uitvoer gebracht. In gesloten frontcolonne werd aangemarcheerd, voorbij Ste. Ma rie naar het noorden gezwenkt en al zoo in gesloten formatie een flankmarsch verricht op ih 2 K. M. van een voor verdediging sterk ingerichte stelling, bezet met artillerie en met een voor dien tijd verdragend geweer bewapende infanterie, die zich bovendien ook in het voorterrein had vastgezet. Ten noordoosten van het dorp werd nogmaals een zwenking verricht nu naar het oosten en de voorwaartsche beweging tegen St. Privat in die richting doorgezet. Zonder dat van het vuurwapen wegens den te grooten afstand kon worden gebruik gemaakt, werd onder een helsch vuur terrein gewonnen. Met een moed en onverschrokkenheid zonder weerga werd on der ontzaggelijke verliezen de aanval voortgezet tot op ongeveer een 600 a 900 pas van de vijandelijke stelling, waar het overschot van de brigade tot staan kwam. Geen duimbreed grond kon meer worden gewonnen en onder groote verliezen werd door de neergeworpen overblijvenden de ongelijke vuurstrijd gevoerd. Eerst toen de artillerie krachtig had ingegrepen, de aanval van den linkervleugel de dappere verdedigers in hun rechter flank be dreigde en ook door het inzetten van versche troepen de aanvalskracht in front was versterkt, volgde om half acht 's avonds de algemeene storm en nam ook het restant van de 1ste garde brigade dapper deel aan de verovering van St. Privat. De verliezen bij de brigade waren verschrikkelijk; beide regiments commandanten waren gevallen, terwijl de verliezen bij 1 ste Reg. bij (1) Krieg und Sieg. Dr. v. Pflugk-Harttung. 856

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 50