eene sterkte van 2700 man, 36 officieren en 1456 man bedroegen, en het 3de Reg. 36 officieren en 1060 man op eene sterkte van 2760 man moest betreuren. De totale verliezen bij de garde bedroe gen dien dag ruim 6000 man. Bij het 3de Reg. waren alle bataljonsadjudanten gesneuveld, uit gezonderd luit.-adj. P. von Hindenburg, die, ofschoon hetgeheele gevecht te paard gebleven, evenals bij Köninggratz, als door een wonder was gespaard (1) Bij Königgratz kreeg hij, als jong luitenant aan het hoofd van een compagnie een Oostenrijksche batterij bestormende, een kartetskogel, 1 cM. lager treffende den lateren held van Tannenberg zou hebben geveld. Het Oostenrijksche projectiel spaarde echter den jeugdigen Pruisischen luitenant v. Hindenburg, waardoor het mogelijk werd, dat ruim 40 jaren later de bondgenoot Oostenrijk het opperbevel aan den veldmaarschalk von Hindenburg (de „Oberste Kriegsherr" maar buiten beschouwing en zijn rustige rust te Amerongen latende) kon toevertrouwen, in welke functie hij ook het Oostenrijksche leger onschatbare diensten heeft bewezen. De beslissing van St. Privat was gevallen; het dappere Fran- sche Vide Legerkorps trok geslagen op de vesting Metz terug; de capitulatie van deze vesting was nog slechts een quiestie van tijd. De veldslag St. Privat-Gravelotte was gewonnen door de over winning van de garde en Saksers, zij het ook ten koste van een verlies van ruim 20.003 man. Dapperder dan de 1ste pruisische gardebrigade op 18 Augustus 1870 den aanval uitvoerde kan geen troep ter wereld aanvallen. Toch is het gewicht van dien veldslag niet alom voldoende er kend geworden. „(2). Man ist sich des groszten Erfolges Moltkes, welcher jeden- „falls in der Operation um Metz bis zum Ende der Schlacht des .,18. August besteht, nicht recht froh geworden. Die dem Waffen- „gange bei Sedan so gleich sich anschlieszende Katastrophe hat „bis heute eine viel unmittelbarere Wirkung ausgeübt auch bei „Fachmannern.-Mit verhaltnismaszig geringern Opfern an Menschen „wurde dort ein groszes handgreifliches Ergebnisz auf dem Schlacht- „felde erzielt, begleitet von einem seltenen, politischen Ereignis. (1) Das Buch vom Feldmarschall Hindenburg; door Paul Lindenberg. (•2) Fritz Hoenig. 24 Stunden Moltkesche Strategie entwickelt und erlautert an den Schlachten von Gravelotte-St. Privat. 857

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 51