„Daher nennt die verstandige und unverstandige Menge hun- „dertmal Sedan wo einmal Gravelotte-St. Privat, gleichsam als gegen „einander abgewogenèn Wertobjekte angeführt werden. Das klare, „blaue und helle, grosze Seherauge des Generals Moltke hat darüber „anders gedacht: „Abgeschnitten vor allen Verbindungen, es soli Viktoria geschos- „sen werden", das zeigt deutlich, wie hoch Moltke selbst den Er- „folg des 18. veranschlagte. Hier war der Wende, punkt des Krie- „ges, alles andere ist nichts als Konsequenz. „Unter den Stromen von Blut, welche für die Beseitigung der „Armee Bazaines urn Metz geflossen sind, ist das Deutsche Volk „sich diese Gesammtereignisse niemals recht bewuszt geworden, „die Schlachtnamen sind nicht popular und werden es nicht, denn „eine geschichtliche Wirkung ist nicht mehr zu streichen, welche „einmal im Blute kreist". De 1ste gardebrigade was op het slagveld van St. Privat verbloed. II 44 Daren later, 11 DoDemher 1914. Het bloedbladvan 18 Aug. 1870 bij de Iste brigade zou zich herhalen. Weer staat de garde tegenover den vijand. Evenals in 1870 is de 1ste gardebrigade samengesteld uit het lste en het 3de „Garderegiment zu Fusz". Het Korps wordt nu gecommandeerd door den Generaal der Inf. Freihern v. Plettenberg, terwijl aan het hoofd van de lste gar dedivisie Luit. Gen. WiNCKLER staat. Had de Garde in de Augustusdagen van 1870 een werkzaam aandeel gehad in het terugwerpen van het Fransche Rijnleger op de vesting Metz, waardoor het voor den verderen oorlog buiten gevecht werd gesteld, een niet minder zware taak wachtte haar in de Novemberdagen van 14. Toen na den slag aan de Marne de vijandelijke legers zich tegen over elkander vastzetten, zonder veel kans door doorbreking van de fronten tot een beslissing te komen, werd van beide zijden getracht den beslissenden slag te brengen door omvatting van den niet- aangeleunden vleugel. De wedloop naar zee ontstond en de toegang tot Duinkerken- Calais werd nog tijdig door de geallieerden gegrendeld, door het front tot aan zee te verlengen, waarbij het overschot van het Bel- 858

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 52