gische leger, ternauwernood den dans bij Antwerpen ontsprongen, den uitersten linker vleugel vormde. Het te voren door de geallieerden beraamde offensief öm, toen Antwerpen en Rijssel nog niet door de Duitschers waren veroverd, met een aanzienlijke macht tusschen genoemde plaatsen in België door te dringen en zoo in den rug van het Duitsche westfront te komen, was door de tegenmaatregelen van den vijand niet tot uitvoering gekomen. Thans was de beurt aan de Duitschers om door een krachtigen druk te trachten de vijandelijke linies te doorbreken en nog voor het einde van het jaar een beslissing op het westfront te verkrijgen. Het nieuw gevormde Vide Leger, bestaande uit vier reserve-korp sen, gevormd uit vrijwilligers van 16—50 jaar, en het 3de reserve korps, dat na den val van Antwerpen was beschikbaar gekomen, zou den hoofdstoot uitvoeren en wel tegenover het uiterste vijande lijke front, bezet door het nog 5 a 6 Divisiën sterke Belgische leger. De beruchte IJzergevechten zouden worden ingeluid. Nieuwpoort, Dixmuiden, deze namen zeggen genoeg. Wanneer de hiervoren geciteerde aanhaling van Fritz Hoenig, dat de namen van de slagvelden om Metz bij het Duitsche volk niet populair zijn wegens de stroomen van bloed, welke deze over winningen hebben doen vloeien, juist is, hoe moet het oordeel dan nu over de Duitsche aanvallen in Vlaanderen zijn? Zie hier het antwoord. Flandern, mit stummer Schauder hört dieses Wort wohl jeder in unseren schonen deutschen Vaterlande. (1) Voelt men de rilling voor de daar geleden ellendeen beproevingen? De toevoeging „aber auch mit berechtigtem, groszem Stolze" kan slechts dienen als pleister op de wond. De schitterende Duitsche aanvallen zijn „in Sumpf und Blut erstickt". Toen in den nacht van 29/30 October de zeer gerechtvaardigde vrees bij de gealliëerden ontstond, dat ondanks alle feilen tegen stand het lilde (Brandenburgsche) reservekorps niet was tegen te houden en een doorbraak van het front met alle gevolgen daarvan werkelijkheid zou worden, besloot men het laatste redmiddel te baat te nemen. (1). Der Qrosze Krieg in Einzeldarstellungen, uitgegeven in opdracht van den Oen. Staf van het Veldleger. Aflevering: „Die Schlacht an der Yser". 859

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 53