streek. Toch werd de aanval nog door een welgericht vuur tot staan gebracht, en toen Engelsche afdeelingen bij het voortrukken in eigen artillerievuur kwam, viel de aanval voor de dunne, verspreide Duit- - sche liniën uiteen. Doch ook de aanvalskracht der Duitsche brigade was voor dien gebroken en evenals na den beroemden aanval van de cava= leriebrigade von Bredow (1870) had ook nu de Engelsche garde kunnen zeggen: „Aber Luft ist geschafft; aus dieser Richting erfolgt für heute kein „Angriff mehr!" Het Iste Engelsche legerkorps had de doorbraak naar Yoeren verhinderd. Een Engelsch oordeel over deze overwinning: „On Novembre 11 (to obey the Emperor's command to win Ypres at all costs, to break to the sea) the final desperate effort of the Germans in the shape of the attack of the Prussian guard, failed and the battle came to a close. The first brigade with which were the 1st Coldstreams, the 1st Scots Guards, with the rest of the first division, stemmed the tide and threw the flower of the German army back in confusion". Hoe de Engelschen echter zelf vol lof waren over de wijze, waarop de aanval door de Duitsche garde was uitgevoerd moge blijken uit de volgende vertaling van het officiëele verslag, dat eenige dagen na den slag door het Engelsche persbureau te Londen werd openbaar gemaakt: „Bij het aanbreken van den dag openden de Duitschers op onze „schansen ten noorden en ten zuiden van den weg tusschen Meenen „en Yperen een verwoed geschutvuur, misschien het ergste, dat ze „nog op ons hebben gericht. Eenige uren later volgde op dit bom bardement een stormaanval van de infanterie. Deze werd uitgevoerd „door de eerste en de vierde brigade van het gardekorps, dat, naar „wij van gevangenen weten, was gehaald om een uiterste poging „te doen, ten einde Yperen te nemen, een taak, welke te zwaar „was gebleken voor de linie-infanterie. Toen de aanvallers vooruit- „stormden, werden ze ontvangen door het vuur van onze frontlijn, „en toen ze zich schuin voortbewogen langs een deel van ons „front, kwamen ze ook in de flank onder het vuur van ons geschut, „geweren en mitrailleurs. Hoewel hun verliezen, voor ze onze linie „bereikten, al reusachtig moeten zijn geweest, ontwikkelden zij „zu.k een kordaatheid en wisten zij hun overwicht in aantal zoo- (1) Gedenkboek van den Oorlog. W.A.T. de Meester. 862

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 56