Op het voetstuk is gebeiteld: „Hier kampfte das dritte Gardere giment zu Fusz". Het monument is door het regiment opgericht op de plaats, waar het op den 18den Augustus 1870 St. Privat binnendrong, ter nagedach tenis van de in dien strijd gevallenen. Naar verluidt zou dit werkelijk mooie gedenkteeken door de Franschen, na de herbezetting van Metz, met dynamiet zijn opge blazen Nog vervuld van de indrukken des morgen bij het bezoek (tij dens mijn verlof) aan de slagvelden verkregen, in den namiddag door Metz wandelende, ontdekte ik op een plein een standbeeld, dat bij nadering geen Duitsch standbeeld bleek te zijn, doch tot mijne verrassing een Fransch soldaat voorstelde, in aanvallende houding met geveld geweer en met duidelijke tellers op het voet stuk dit veelzeggende woord: „Ney". In het meest militaire garnizoen van het Duitsche Rijk het beeld, door de Franschen opgericht ter eere van de nagedachtenis van „le brave des braves", ook na de bezetting van Metz door de Duitschers uit piëteit in eere gehouden. Het door de Duitschers gerespecteerde standbeeld eerde de na» gedachtenis van één Franschman; de Leeuw van St-Privat was de stille hulde aan honderden voor hun Vaderland gevallen Prui sen. Hieraan had het Fransche volk moeten denken, alvorens een daad te verrichten, die, indien zij bedreven is, waaraan ik nog gaarne wil twijfelen, wel van wraak, doch niet van grootheid getuigt. C. D. Lagerwerff, Majoor der Artillerie. 865 I. M. T. 57, 1920.

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 59