Een en ander oüer militairen dienst plicht Door Inlanders in de Fransche koloniën. Zoodat er niets nieuws is. onder de zon. Pred 1: 9 Het is geen feit van algemeene bekenheid, dat dienstplicht voor Inlanders reeds een aantal jaren in de Fransche koloniën bestaat. Jahns in zijn werk „Heeresverfassungen und Völkerleben" zwijgt er over, hoewel hij een hoofdstuk wijdt aan de ontwikkeling der Fransche militiewetten en in zijn tijd een Inlandsche militie in Annam en Tunis georganiseerd was. VON Keller, inz ijn artikel „Ueber Kolonialtrup- pen", voorkomend in de „Jahrbücher für die Deutsche Armee und Marine" van 1931, zegt zelf, dat in de Fransche koloniën geen plaatselijke militie bestaat, maar in genoemd artikel komen meerdere onjuistheden voor, gezien, wat deze „Excellenz" over onze koloniale troepen vermeldt. In het Leerboek der Militaire Aardrijkskunde en Statistiek van Nederl. Oost-Indië ,11, van G. Ström, vindt men op blz. 156 vermeld, dat de Fransche Inlandsche koloniale troepen gevormd worden door inboorlingen, die zich vrijwillig voor den militairen dienst verbinden, terwijl op blz. 159 wordt medegedeeld, dat „een gedeelte der Inlandsche bevolking reeds verplicht is om als miliciens het land te dienen. Deze miliciens, die door de koloniën zelf betaald worden, mogen in tijd van vrede 4 alleen politiediensten verrichtenin tijd van oorlog staan zij onder een militairen commandant en vormen een niet te onderschatten steun voor het eigenlijke leger". In de volgende bladzijden zal worden aangetoond, dat het door Ström vermelde in zijne algemeenheid niet juist is. Achtereenvolgens zullen aanteeke- ningen worden gegeven over Indo-China, waar de Franschen in het rijk Annam een militie van Chineeschen oorsprong bij een niet- Mohammedaansch bevolking in wezen vonden; over Tunis, waar bij een Mohammedaansche bevolking mede reeds een militie bestond; over Algiers, waar de Franschen bij een Mohammedaansche bevol king, reeds jaren onderworpen, een militie invoerden; Marokko, waar gelijktijdig met de verovering en vóór de geheele pacificatie een militie werd ingevoerd; Senegal, waar de dienstplicht op een mislukking is uitgeloopen. 873

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 67