Indo-China. Bibliographie: de Lanessan, La colonisation en Indo Chine,—Luro, Le pays d' AnnamCt. Aymonier, Voyage dans le Laos, J. Moura, Le royaume du Cambodge, P. Doumer, Situation de 1' Indochine, Les colonies Frangaises, ed. off., G. M. Vassal, On and off duty in Annam, Pierre Khorat, Le problème politique dans 1' Inde Auglaise et dans 1' Indochine Frangaise, Charles Géniaux, lesPèresBlancs pendant la guerre, Les missions Catholiques, 1908:—Henri Lorin, Ce que les colonies ont fait pour la France,-D'Esparbes, La légion étrangère. Dr. Hendrik Muller, Azië gespiegeld. Toen de Franschen in de tweede helft der vorige eeuw in aanraking kwamen met het rijk Annam, waaronder te verstaan Cochinchina, Annam en Tonkin, vonden zij daar een legerorganisatie op dienstplicht gegrond, een overblijfsel van de overheersching door China, waar ze volgens Rouire onder de Ming-dynastie [in de 8ste eeuw onzer jaartelling was ingevoerd. E. Luro in zijn standaardwerk „Le pays d' Annam" 'geeft een gedetaillieerde be schrijving dezer organisatie, welke hier in hoofdzaak gevolgd is. Het Annamitische leger bestond uit de garde (Vê) en het provinciale leger (Co'). De regimenten van het provinciale leger waren, in het bijzonder in vredestijd, bestemd voor den dienst in de provincie, waar zij gelicht werden; de garde werd uitsluitend gerecruteerd in eigenlijk gezegd Cochinchina, het land van oorsprong van de heërschende Nguyên-dynastie. Elke provincie leverde een wisselend aantal regimenten, afhankelijk van het bevolkingscijfer. Een regiment bestond uit 10 compagnieën van 50 man, terwijl 10 regimenten weder een divisie vormden. Organiek bestond er geen verschil tusschen de garde en het provinciale leger; slechts waren de officieren der garde, bij gelijken rang als die van het provinciale leger, een graad hooger in de hiërarchie van het mandarinaat. De bevolking was voor de belasting-, heerendienst- en weerplicht verdeeld in 3 categorieën: 1. Trang hang, of klasse der krachtigen, bestaande uit alle man nen van 20 tot 55 jaar, onderworpen aan de openbare lasten: belas ting-, weerplicht en heerendienst. 1) M. Rouire, La transformation de la China. (Revue des deux mondes 1.-3-1910). 874

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 68